Wystartowaliśmy! 14 marca odbyły się wybory do Landtagów w Baden-Wuerttemberg oraz w Rheinland-Pfalz. Walka o władzę w Niemczech się rozpoczęła. Aby móc zdobyć Bundestag, najpierw trzeba zdobyć poszczególne Landtagi – im więcej wyborców w Landach, tym więcej głosów do samego Bundestagu we wrześniu.
Etap I – Wybory do Landtagów
Dojście do władzy w Niemczech jest rzeczą niezwykle skomplikowaną. Pierwszym etapem drogi po zdobycie władzy są przypadające w danym roku wybory do parlamentów poszczególnych krajów związków, tzw. Landtagów. To one są sprawdzianem dla poszczególnych partii przed ostatecznym starciem, do którego dojdzie na koniec września 2021 roku. Mamy bardzo często kraje związkowe, które już od długiego czasu są wierne konkretnym ugrupowaniom polityczny, z czym będziemy mieli przede wszystkim do czynienia w tych Landach, których dotyczy ten artykuł.
Wybory w Baden-Wuerttemberg
Badenia-Wirtembergia to jedyny niemiecki Land, w którym od dłuższego czasu, władzę mają nieprzerwanie Zieloni. Także w tym roku nikt nie spodziewał się żadnego przełomu. Zieloni po raz kolejny wygrali wybory z wynikiem aż 32,8% głosów, co dało im 58 z 154 mandatów do Landtagu. Zdecydowanie to właśnie również Zieloni byli największymi zwycięzcami tych wyborów, przez pobicie ostatniego wyniku o ponad 2 punkty procentowe. Natomiast największymi przegranymi tych wyborów były CDU i AfD, gdyż to pierwsze straciło prawie 3 punkty procentowe, a to drugie ponad 5 punktów procentowych.
Fot 1. – Ostateczne wyniki wyborów poszczególnych partii politycznych w landzie Baden-Wuerttemberg w %
Fot 2. – Podział mandatów poszczególnych partii w parlamencie związkowym Baden-Wuerttemberg, w %
Fot 3. – Przegrani i wygrani tych wyborów do parlamentu związkowego Baden-Wuerttemberg, w %
SPD zostaje w Rheinlan-Pfalz
Nadrenia-Palatynat to Land, w którym również panuje wręcz „monopol” niemieckiej partii SPD. Od dosyć długiego czasu sprawuje ona tam swoje rządy, a mieszkańcy wyrażają z nich zadowolenie. Wyraża to nadal niezwykle wysoki wynik wyborczy tej partii, bo aż 35,7% głosów, co daje im 39 ze 101 mandatów do parlamentu tego kraju związkowego. Chociaż mimo wszystko nie można powiedzieć, że to oni byli największymi zwycięzcami tych wyborów. Największy wzrost z wszystkich zanotowali Zieloni, bo aż 4 punkty procentowe. Natomiast CDU i AfD notowały spadki także około 4 punktów procentowych.
Fot 4. – Ostateczne wyniki wyborów poszczególnych partii politycznych w landzie Rheinland-Pfalz, w %
Fot 5. – Podział mandatów poszczególnych partii w parlamencie związkowym Rheinland-Pfalz, w %
Fot 6. – Przegrani i wygrani tych wyborów do parlamentu związkowego Rheinland-Pfalz, w %
A to dopiero początek pasjonującego wyścigu o władzę w kraju, który jest dla Polski i Europy jednym z kluczowych partnerów.
Źródło grafik: www.Tagesschau.de
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.