W dniach 17-18 czerwca 2022 roku miałem okazję uczestniczyć w gali zakończenia I edycji programu mentoringowego TeenCademy. Projekt tworzony od końcówki 2020 roku przez grupę przyjaciół – Mateusza Szostka, Julię Oleszyńską, Zuzannę Marciniak oraz Martynę Olkiewicz – wystartował oficjalnie we wrześniu ubiegłego roku. Program zdołał zgromadzić grupę 15 mentorów, pod których skrzydła trafili podopieczni wyłonieni w drodze otwartej rekrutacji.
W trakcie 8-miesięcznego programu uczestnicy, osoby mentorujące oraz zarząd projektu nawiązali ze sobą pogłębioną relację, oraz nowe przyjaźnie. Ponadto mieli niezwykłą sposobność do udziału w szeregu szkoleń, organizowanych we współpracy z partnerami TeenCademy. W styczniu bieżącego roku mieliśmy, chociażby okazję wziąć udział w szkoleniu z zakresu wystąpień publicznych we współpracy z Akademią Retoryki. W następnym miesiącu uczestniczyliśmy w spotkaniu networkingowym, które zostało przeprowadzone w kooperacji z Open Coffee Youth. Z kolei ostatnia gala w Warszawie była okazją do integracji członków programu mentoringowego, wymiany doświadczeń oraz podsumowania całej kilkumiesięcznej współpracy!
Początek pierwszego dnia gali – przybycie do Meta Przestrzeni
Cała przygoda rozpoczęła się od przybycia uczestników na teren Meta Przestrzeni (dawnej Przestrzeń Facebooka) przy ulicy Koszykowej 61 w Warszawie. To właśnie w tym miejscu o godzinie 14 nastąpiło uroczyste otwarcie konferencji podsumowującej program oraz przywitanie gości. Co istotne, wielu uczestników przybyło na miejsce już kilkadziesiąt minut wcześniej, co zaowocowało dodatkowym czasem na integrację na tle wieżowców.
Podczas otwarcia gali ponownie mogliśmy zapoznać się z agendą wydarzenia oraz poznać partnerów programu TeenCademy. Na liście pojawiły się takie organizacje jak Fundacja ELAB, Fundacja na Rzecz Praw Ucznia czy Akademia Wiedzy Obywatelskiej. Nie mogło oczywiście zabraknąć również patrona medialnego konferencji, czyli Gazety Kongresy. Wkrótce po tym odbyły się krótkie warsztaty z udziałem członków zarządu, które pomogły zaaklimatyzować się w nowym miejscu.
Warsztaty z Akademią Wiedzy Obywatelskiej
O godzinie 15:00 do Meta Przestrzeni przybyli znani aktywiści oraz założyciele Akademii Wiedzy Obywatelskiej – Michał Tarnowski oraz Bartosz Kubiak. Działalność fundacji skupia się na propagowaniu w debacie publicznej konieczności reformy służby cywilnej w Polsce oraz wdrożenia profesjonalnej edukacji obywatelskiej. Z uwagi na profil działalności prelegentów, warsztat nosił tytuł Czy młodzi mogą zmieniać państwo i dlaczego warto o to się starać.
W czasie dyskusji pomiędzy prelegentami a uczestnikami poruszone zostały najważniejsze zagadnienia związane z charakterem działalności służby cywilnej. Omawiano też możliwości, jakie może dawać młodym ludziom wchodzącym dopiero na rynek pracy. Podkreślona została potrzeba modernizacji, z uwzględnieniem wzorców z Wielkiej Brytanii, która posiada jedną z najlepszych tego typu instytucji na świecie.
Przerwa kawowa
Po zakończeniu warsztatu z Akademią Wiedzy Obywatelskiej uczestnicy udali się do pokoju obok, gdzie mogli zjeść deser oraz skosztować kawy. W trakcie przerwy swoją obecnością zaszczycili nas ponownie Bartosz Kubiak i Michał Tarnowski, z którymi nawiązaliśmy inspirującą rozmowę. Przy okazji zaprosili nas do zaaplikowania na organizowany przez nich Bootcamp Obywatelski, który odbędzie się już na początku września. Rekrutacja na to niezwykłe 4-dniowe wydarzenie z udziałem samorządowców i najważniejszych polskich polityków zostanie otwarta już lada chwila!
Warsztaty teambulding’owe
Ostatnim z elementów oficjalnej części konferencji były warsztaty teambulding’owe, które zostały przeprowadzone przez zarząd TeenCademy. Zajęcia pt. Jak stworzyć elevator pitch? były doskonałą okazją do szlifowania umiejętności zwięzłego opisywania własnej osoby, ponieważ to właśnie na tym polega format elevator pitch. Jego nazwa wzięła się z faktu, że zakłada on przedstawienie się w jak najskuteczniejszy sposób w minutę. Jest to mniej więcej taki czas, w jakim przeciętna winda przemierza dystans od parteru do ostatniego piętra.
Wycieczka ulicami Warszawy
Po zakończeniu oficjalnej części pierwszego dnia gali, przyszła pora na część nieoficjalną. W jej ramach udaliśmy się do hostelu w celu załatwienia spraw formalnych związanych z naszym zakwaterowaniem, po czym udaliśmy się do włoskiej restauracji. Z kolei późnym wieczorem w miłej atmosferze przechadzaliśmy się ulicami naszej stolicy, odwiedzając przy okazji najważniejsze historyczne obiekty miasta stołecznego.
Drugi dzień konferencji TeenCademy – prelekcja Akcji Menstruacji
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od szybkiego przemieszczenia się z hostelu na teren Meta Przestrzeni w centrum Warszawy. To właśnie tam od godziny 11 braliśmy udział w prelekcji organizowanej przez założycielki Akcji Menstruacji Emilię Kaczmarek oraz Julię Kaffkę. Julia z uwagi na niemożność przybycia do stolicy nagrała dla nas kilkunastominutowy filmik. Panel Jak pozostać sobą w czasach kultury sukcesu poruszał takie kwestie jak działanie zgodnie z własnymi wartościami, wypalenie aktywistyczne czy problem porównywania się do osób z mediów społecznościowych.
Prelekcja Akcji Menstruacji była tym bardziej cenna, że Emilia jest niezwykle otwartą i szczerą osobą, która nie boi się opisywać rzeczywistości oraz własnych doświadczeń takimi, jakie one naprawdę były. Rozmowa oparta na wyciąganiu wspólnych spostrzeżeń to elementy, które najbardziej zapadły mi w pamięć z perspektywy czasu.
Uroczyste zwieńczenie konferencji
Ostatnim etapem 2-dniowej przygody w Warszawie było wyjście na krótki brunch do restauracji Wozownia, po którym ponownie pojawiliśmy się w Meta Przestrzeni, aby wziąć udział w uroczystym zakończeniu konferencji TeenCademy. Był to czas podsumowania całego programu mentoringowego oraz refleksji związanych z niesamowitymi doświadczeniami ostatnich miesięcy. Kolejnym krokiem była sesja zdjęciowa połączona z wręczeniem przez zarząd TeenCademy certyfikatów, które potwierdzają nasze uczestnictwo w programie. Dyplomy – obok przyjaźni – będą jedną z tych pamiątek, które z pewnością zaowocują w dalszej przyszłości.
Skład zarządu TeenCademy
Fot. Mateusz Szostek
O autorze
Student dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i członek Rady ds. Równego Traktowania przy prezydencie Krakowa. W przeszłości radny Młodzieżowej Rady Krakowa. Laureat VIII i IX Olimpiady Wiedzy o Mediach. Na co dzień interesuje się zagadnieniami z zakresu geopolityki, geografii społeczno-gospodarczej oraz historii.