Fot. Sebastian Gollnow / AP
Tuż po wynikach sondażowych na czele wyścigu wyborczego znajdują się CDU/CSU (chadecja): 25%, na równi z SPD (Socjaldemokracja): 25%.
Na trzecim miejscu plasują się Zieloni z wynikiem 15%. Według exit polls w Bundestagu znajdą się też liberałowie (FDP) 11%, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) 11% i skrajna lewica Die Linke, (5%). Oznacza to, że ponownie szykuje się nam w Niemczech rząd w centrum politycznego spektrum. Oficjalne wyniki mogą jednak nieco zmienić ten rozkład, bo sytuacja Die Linke wciąż jest niepewna.
Największym przegranym tych wyborów jest partia CDU, a największym zwycięzcą partia SPD. Teraz czeka nas budowanie nowego rządu niemieckiego, które może potrwać nawet kilka miesięcy. Do tego czasu kanclerzem pozostanie Angela Merkel.
Fot. 1 – Przybliżone wyniki wyborów – wyniki poszczególnych partii
Fot. 2 – Najwięksi wygrani i przegrani tych wyborów
Fot. 3 – Rozłożenie miejsc w Bundestagu na podstawie przybliżonych wyników wyborów
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.