Skąd pomysł na organizację ogólnopolskiego turnieju szachowego? Dlaczego akurat szachy? Może lepiej byłoby zorganizować turniej w popularne gry komputerowe typu: Counter-Strike, League of Legends , czy może Fifę?
Pomysł na zorganizowanie Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego powstał w trakcie zajęć, które prowadzimy w ramach Klubu Aktywności IX Liceum. Raz w tygodniu rozgrywamy wewnątrzszkolny turniej na portalu chess.com albo lichess, w którego trakcie sprawdzamy swoje umiejętności. Podczas jednego z naszych spotkań, spontanicznie przyszła nam do głowy inicjatywa zorganizowania Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego. Nie zastanawialiśmy się długo i już następnego dnia przystąpiliśmy do działania. Założyliśmy stronę na Facebooku, nawiązaliśmy kontakt z Marianczellem i Michałem Kanarkiewiczem oraz wystąpiliśmy z prośbą o patronat do kilku renomowanych organizacji.
Dlaczego akurat szachy? Chcemy obalić stereotyp, że jest to gra tylko dla starszych ludzi. Zależy nam na tym, aby pokazać, że szachy rozwijają kreatywność, umiejętności logicznego myślenia oraz zdolności analityczne. Co więcej, gra królewska uczy radzenia sobie ze stresem oraz rozwija naszą inteligencję emocjonalną. Sądzimy, że warto promować grę o tak dużych walorach edukacyjnych.
Jaki macie limit uczestników albo jakiej oczekujcie frekwencji? Nie uważasz, że szachy dla młodzieży ze szkół średnich są po prostu… nudne i nie będziecie mieli wystarczającej ilości zgłoszeń?
Wydaję mi się, że wiele osób zniechęca się do szachów ze względu na pozornie skomplikowane zasady. Uważam, że to duży błąd, ponieważ gry królewskiej może nauczyć się każdy. Opanowanie podstawowych posunięć zajmuje naprawdę niewiele czasu, jedynym warunkiem są dobre chęci.
Nie ustalaliśmy żadnych limitów frekwencji. Największym problemem było dotarcie do jak największej liczby szachistów z całej Polski. Obawialiśmy się, że nasz turniej nie spotka się z oczekiwanym przez nas zainteresowaniem. Na szczęście dzięki pomocy Marianczella, Michała Kanarkiewicza i wielu innych organizacji szachowych udało nam się wypromować turniej w całym naszym kraju. Dotychczas zgłosiło się do nas ponad 150 osób, lecz liczba uczestników wciąż rośnie.
Turniej odbędzie się online. Jak planujecie to przeprowadzić? Z jakiej korzystacie platformy?
Będziemy korzystać z platformy Lichess. Turniej zostanie rozegrany w systemie szwajcarskim. W zależności od liczby zgłoszeń przeprowadzimy 10 rund tempem 5+2 na zawodnika. Zachęcam bardzo serdecznie do wysyłania zgłoszeń. Na uczestników czekamy do 27 listopada, kiedy to definitywnie zamkniemy rekrutację turniejową.
Jednym z organizatorów Turnieju jest Klub Aktywności 9 LO. Jest to nowa organizacja. Możesz coś więcej o niej powiedzieć?
Klub aktywności IX LO to organizacja skupiającą uczniów, którzy posiadają pewną pasję i chcą podzielić się nią z innymi. W przeciwieństwie do zwykłych kółek dodatkowych, zajęcia w ramach Klubu Aktywności IX LO prowadzą uczniowie. Dotychczas utworzyliśmy trzy sekcje naszej organizacji: Klub Debat, Kółko Teatralne oraz Kółko Szachowe. Jednakże, w przyszłości planujemy utworzyć także Kółko Fotograficzne i Klub TED. Dotychczas nasze zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Na każde z naszych kółek uczęszcza wiele zaangażowanych osób. Mam nadzieję, że po przeprowadzeniu Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego aktywnych działaczy będzie jeszcze więcej.
Na samym końcu: jak chcesz zachęcić naszych czytelników do wzięcia udziału w Turnieju? Co trzeba zrobić, żeby się do niego dostać? I co najważniejsze, co można wygrać?
Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy całą masę różnych nagród i niespodzianek. Przede wszystkim dla osób, które znajdą się na podium, przygotowaliśmy książki Michała Kanarkiewicza pod tytułem „Strategie szachowych mistrzów w biznesie”, a dla zwycięzcy przewidzieliśmy dodatkowo słuchawki firmy Gamer Razer Kraken Black o wartości ponad 300 zł! Ponadto przeprowadzimy losowanie spośród wszystkich uczestników i wybierzemy kilka osób, które otrzymają specjalną czapkę prosto ze sklepu Marianczella. Zgłoszenia przyjmujemy na naszej stronie na Facebooku do 27 listopada, więc gorąco zachęcam wszystkich uczniów szkół średnich do sprawdzenia swoich sił. Powodzenia!
Gazeta Kongresy objęła patronat medialny nad wydarzeniem.
O autorze
Szymon Szurlej
Szymon Szurlej - student prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, członek Młodzieżowej Rady Ekologicznej. Uczestnik wielu projektów, m.in. PLdlaMłodych oraz Akademii Samorządu.