Nie błądź we mgle – w gąszczu ofert kampanijnych poznaj programy i poglądy największych polskich partii. Poznaj metody, które ułatwią Ci wybór. Zdecyduj, komu zaufasz lub do kogo jest Ci najbliżej: po prostu wybierz świadomie.
Nie wiesz na kogo zagłosować? Czujesz przytłoczenie ogromem ofert i chcesz sprawdzić, kto spełnia Twoje oczekiwania programowe? Na szczęście w dobie dominacji Internetu, śledzenie polityki jest łatwiejsze, a znalezienie odpowiadającego zgrupowania jest kwestią kilku kliknięć. Oto lista metod, dzięki którym podejmiesz świadomy wybór w nadchodzących wyborach.
Po pierwsze: Testy zgodności
Najłatwiejszym i jednocześnie najbardziej miarodajnym sposobem są testy zgodności. Samodzielnie wypełniamy test, w którym znajdują się pytania o różnej tematyce. W niektórych mamy również możliwość wybrania, które kwestie są dla nas najważniejsze. Jeśli nie mamy zdania na dany temat bądź jesteśmy obojętni, warto skorzystać z wyjaśnień lub zapoznać się z argumentami za i przeciw. Można też zwyczajnie pominąć pytanie albo zaznaczyć opcję neutralną. Tym samym kształtujemy zbiór swoich prawdziwych przekonań. Oto lista najpopularniejszych testów zgodności politycznej:
Latarnik Wyborczy
To prawdopodobnie najpopularniejszy test zgodności. Tylko w tym roku wypełniło go już prawie pięć milionów osób. Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku powyższych kwestionariuszy. Zawiera on 20 stwierdzeń, a każde z nich ma dołączone wyjaśnienie, które jest w stanie pomóc w podjęciu decyzji. Dodatkowo możemy ustosunkować się, czy dana kwestia jest dla nas wyjątkowo istotna.
Niewidzialne Tematy
W tym miejscu nasze poglądy zostaną dopasowane do konkretnych kandydatów z okręgów nr 25 i 26 (woj. pomorskie). Na pytania twórców quizu odpowiedzieli przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych oprócz Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych Samorządowców. Ten test nie pokaże zgodności z tymi partiami.
MyPolitics
Już prawie pół miliona osób wypełniło Barometr wyborczy 2023. Selekcjonujemy tutaj trzy najważniejsze aspekty, którymi będziemy się kierować przy wyborze ugrupowania. Do wyboru mamy: gospodarkę, sprawy światopoglądowe, politykę zagraniczną, ustrój i politykę klimatyczną. Pytań jest dość sporo. Na sam koniec otrzymujemy wykres procentowej zgodności z partiami oraz swój wynik na tzw. kompasie politycznym. Strona jest stale ulepszana, a komitety przesyłają swoje odpowiedzi.
Barometr Wyborczy
Uniwersytet Jagielloński także stworzył podobny projekt mający na celu ułatwienie wyboru. Tutaj mamy możliwość wprowadzenia danych personalnych, takich jak wiek, wykształcenie czy stopień zainteresowania polityką. Jest to oczywiście opcjonalne. Aby odblokować wszystkie funkcje tego barometru, należy założyć konto.
Istnieją jeszcze inne testy przedwyborcze, np. ten na stronie mamprawowiedziec.pl, w którym badamy zgodność z poszczególnymi kandydatkami i kandydatami czy wwf.pl/wybory. Opcji jest bardzo wiele: polecam zrobić kilka takich testów i samemu wyciągnąć wnioski.
Po drugie: Debaty i rozmowy
Oglądalność debaty organizowanej przez TVP była bardzo wysoka. Choć w wątpliwość można poddać przekaz merytoryczny, to z pewnością jest to narzędzie pomagające podjąć świadomy wybór. Debatę tę znajdziecie na Youtube. Pamiętajmy jednak, że cyklicznie organizowane są również debaty na antenie TVN; swoje spotkania organizuje też Wirtualna Polska, Super Express czy Telewizja Republika.
Nie zapominajmy o mniej popularnych debatach pomiędzy lokalnymi kandydatami. To właśnie one mogą pomóc w drugim kroku podejmowania decyzji: kiedy już wiemy, na jaką listę chcemy zagłosować, ale nie jesteśmy pewni, na którego kandydata lub kandydatkę. Zacznij od zainteresowania się, czy takie debaty miały miejsce i w miarę możliwości odtwórz je i samodzielnie wyrób sobie opinie.
Osoby bardziej zainteresowane polityką lub mające więcej czasu, zachęcam do słuchania wywiadów, czy oglądania programów publicystycznych. Warto także sięgać po różną prasę polityczną. W okresie przedwyborczym tam również pojawiają się podsumowania programów czy rozmowy z ekspertami.
Po trzecie: Social media
Na sam koniec pamiętajmy, że polityka nie trzyma się już kurczowo tylko telewizji, radia czy prasy. Przedstawiciele partii wyszli też do Internetu i chętnie publikują w social mediach. Być może nie jest to tak owocny sposób poznania ich propozycji jak czytanie programów czy oglądanie konwencji, ale należy do zdecydowanie najwygodniejszych. Wystarczy zaobserwować polityka lub całe ugrupowanie na Instagramie czy TikToku, a zwiększymy swoją świadomość polityczną. Tym bardziej że część dyskursu przenosi się właśnie tam.
Oczywiście potrzebna będzie tu umiejętność oddzielania kontentu czysto rozrywkowego od merytorycznego. Zachęcam do obserwowania działań nawet niezbyt bliskich nam ugrupowań. Tylko znając pełen kontekst, jesteśmy w stanie podjąć świadomy wybór.
fot. nagłówka: Unsplash
O autorze
„Zainteresuj się polityką, zanim ona zainteresuje się tobą". Zajmuję się polityką i stale staram się zrozumieć, jak działa jej świat. Dzień bez podcastów jest dla mnie dniem straconym. Jestem studentką twórczego pisania i edytorstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Uważam że, w życiu najważniejsza są pasja i charyzma, które codziennie pchają nas do przodu i pozwalą spełniać marzenia.