W piątek 26 maja rozpoczęła się kolejna edycja „Misja Talitha Kum Poznań 2023”. To coroczne wydarzenie na stałe wpisało się już w krajobraz Poznania. W ciągu tego tygodnia młodzi ludzie wychodzą na ulice, aby opowiadać innym o kochającym Bogu. Jak przebiegło wydarzenie? Jak wpłynęło na ludzkie serca? W jakim celu je zorganizowano?
Na początek sedno – czyli doświadczenie Boga
Katolicy jako podstawowe źródło spotkania z Bogiem uznają Mszę Świętą. Dlatego nie można było tygodnia ewangelizacji, czyli opowiadania innym ludziom o Jezusie, rozpocząć od czegoś innego niż Eucharystia. Odprawił ją, dla uczestników wydarzenia w poznańskim klasztorze ojców Dominikanów, ks. Bp Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczny Archidiecezji Poznańskiej. W kazaniu mówił: „Piękne jest, że pragnieniem waszych serc jest, żeby każdy mieszkaniec naszego miasta poznał Chrystusa. Że chcecie aby wasze ręce, nogi, usta, oczy, stały się narzędziami Boga, który szuka bez wyjątku każdego człowieka”. Zwrócił też uwagę na niezwykle ważną rolę opowiadania o Jezusie w życiu każdego wierzącego. „Ewangelizacja nie jest ani pierwszym, ani najważniejszym zadaniem Kościoła. Ewangelizacja jest jedynym zadaniem Kościoła” – mówił. Nie można jednak opowiadać o kimś, kogo się nie spotkało. Bp Balcerek odniósł się również do tej kwestii w swoim przemówieniu: „Najpierw musi dojść do spotkania człowieka z Bogiem. Dopiero potem można dzielić się doświadczeniem. Samo pojęcie nie wystarczy, potrzeba nam spotkania z nim. A opowiadanie o pojęciu nigdy nie zapali drugiego człowieka do wiary w Boga”. Potem na dziedzińcu klasztoru oo. Dominikanów odbyło się wielbienie, prowadzone przez grupę „Poznańskie Wielbienie”.

Roztańczona „Półwiejska”
Przez kolejne dni, po zaczerpnięciu ze źródła, ewangelizatorzy przenieśli się pod pomnik Starego Marycha przy ul. Półwiejskiej, jednej z głównych ulic Poznania. Opowiadali tam napotkanym ludziom o doświadczeniu swojej wiary. Chcieli pokazać napotkanym ludziom, że Jezus ich bardzo kocha i tylko czeka na moment aż w Niego uwierzą i pozwolą mu działać w swoim życiu. Wykonywali tam również program artystyczny związany ze śpiewami i tańcami ewangelizacyjnymi. W niedzielę można było zobaczyć teatr ogniowy, a każdy dzień kończył się o 20.00 Mszą świętą i wielbieniem w Farze Poznańskiej.

Po co to wszystko?
Sens całego wydarzenia streściła pięknie jedna z ewangelizatorek biorących udział w akcji: „Młodzi ludzie świadczą, że Jezus przemienił moje życie. Może przemienić również Twoje i do tego zapraszamy spotkanych tutaj ludzi”. Przedsięwzięcie organizowane jest po to, żeby podzielić się doświadczeniem Boga, ponieważ jedynie obcowanie z Panem może sprawić, że życie człowieka zmieni się o 180 stopni. Warto więc być otwartym na ludzi, którzy chcą się podzielić swoim doświadczeniem na temat odnalezienia Boga w swoim życiu.
Fot. nagłówka: Facebook.com/Misja Talitha Kum
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.