Od lat toczy się dyskusja na temat wspólnoty europejskiej, a wielu zastanawia się nad swoją tożsamością europejską. Część osób wspiera działania Unii Europejskiej. Inna część myśli, że narzuca nam ona swoje zdanie. Szereg populistycznych polityków z kolei publicznie zarzuca Brukseli nadmierną ingerencję w szeroko rozumianą integrację europejską. Jak jest naprawdę?
W naszym kraju dzięki funduszom europejskim udało się zrealizować wiele ważnych i kluczowych inwestycji. Większość społeczeństwa nie zauważa jednak, komu zawdzięcza rozwój infrastruktury. Z programów unijnych korzystają wszyscy obywatele: studenci mogą uczyć się za granicą, rolnicy starać się o liczne dofinansowania, a przedsiębiorcy liczyć na benefity, które nagrodzą pracownika w każdym wymiarze. Od początku naszego członkostwa w Unii Europejskiej Polska była na szczególnym miejscu. Warto wspomnieć o polskich politykach, którzy działają w strukturach Unii na rzecz rozwoju wspólnoty Europy na każdym szczeblu. W 2009 roku Jerzy Buzek został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a w 2014 roku Donald Tusk został przewodniczącym Rady Europejskiej i od 2019 szefem Europejskiej Partii Ludowej – największej frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim.
Cieszy fakt, że młodzi ludzie chcą przyswajać wiedzę o tożsamości europejskiej. Stowarzyszenie „Razem w Europie” organizuje projekt Unia znowu w modzie, którego celem jest propagowanie idei zjednoczonej Europy. Pierwszym etapem projektu jest konkurs na grafikę z motywem proeuropejskim, która pojawi się na bluzach na siedemnastą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Rozmawiam z Agatą Czyżewską, koordynatorką projektu, aby dowiedzieć się więcej o nowej inicjatywie.
Filip Borawski: Co Was motywuje do organizowania takiego przedsięwzięcia?
Agata Czyżewska: Naszym głównym celem jest promocja idei Unii Europejskiej i współpracy wielopłaszczyznowej, dlatego chcemy pokazać ludziom w codzienny sposób, na czym polega Unia Europejska – czym ona jest dla nas i czym może być dla nich. Wielu osobom kojarzy się tylko z funduszami. Dla nas idea zjednoczonej Europy jest czymś więcej i to chcemy przekazać w naszym projekcie.
F. B.: Dlaczego chcecie promować Unię Europejską akurat poprzez modę?
A. C.: Myślę, że niejednokrotnie, jadąc na wakacje, przywoziliśmy sobie pamiątkowe koszulki z nazwami miast, a na narodowe święta ubieraliśmy się w kolory biało-czerwone. My chcemy kolory niebieskie i żółte wprowadzić do codziennego ubioru Polaków, aby pokazać na co dzień, że jest to dla nas bardzo ważne.
F. B.: Czy możemy się spodziewać takich bluz w sklepach stacjonarnych, bądź internetowych?
A. C.: Na ten moment planujemy rozpocząć sprzedaż w Internecie. Na pewno będziemy promować się poprzez Facebooka i Instagrama. Myślimy też nad innymi platformami, które zajmują się sprzedażą ubrań, np. Allegro czy OLX. Tutaj jesteśmy jeszcze w trakcie planowania. Natomiast głównym miejscem, gdzie można będzie znaleźć bluzy, będzie Internet. Może w przyszłości pomyślimy o bardziej stacjonarnej akcji.
F. B.: Jak zachęcisz naszych czytelników do spróbowania swoich sił w stworzeniu grafiki i przyczynienia się do finalizacji inicjatywy?
A. C.: Zachęcam serdecznie każdego, dla którego Unia Europejska jest czymś więcej niż tylko kopalnią pieniędzy. Chcemy, aby taka osoba przekazała nam swoją wizję i to, co dla niej jest najważniejsze w idei wspólnoty europejskiej. Oprócz tego mamy fantastycznych patronów: stowarzyszenia i fundacje, które propagują Unię w Polsce. Myślę, że dla osób, które wiążą swoją przyszłość z Unią Europejską, jest to najlepsza okazja, aby wystartować. Jest też przygotowana bardzo kusząca nagroda finansowa, która wynosi tysiąc złotych.
Prezentujemy wszystkie potrzebne załączniki i informacje do wzięcia udziału w konkursie:
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że młodzi organizują wydarzenia związane z jednością narodów. Świadczy to o woli pokoju między wszystkimi państwami.
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie!
O autorze
Filip Borawski - licealista, polski działacz społeczny i młodzieżowy, członek stowarzyszenia "Młodzi Demokraci", gdańszczanin, współpracownik Posła na Sejm RP Jerzego Borowczaka, organizator eventów związanych z aktywnością społeczną, pasjonat piłki nożnej i nauk społecznych, Młodzieżowy Radny Miasta Gdańska VI kadencji.
W redakcji zajmuje się głównie polityką młodzieżową i organizacjami młodzieżowymi. W wolnym czasie czyta, chodzi na siłownię oraz pływa.