Wstęp
Wiele środowisk eurosceptycznych podnosi kwestię prawa Unii Europejskiej jako rzeczywiste zagrożenie dla suwerenności w Europie. Ostatni wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest tego idealnym przykładem. Mimo tego, w sieci panuje istny chaos informacyjny dotyczący właśnie tego orzeczenia. Polexit? Obrona suwerenności? Czy może coś pomiędzy?
Historia prawa unijnego
Historia prawa Unii Europejskiej jest znacznie starsza, niż większości z nas się wydaje. O pierwszych takich aktach normatywnych możemy mówić już przy ratyfikacji przez RFN, Francję, Włochy, Belgię, Luksemburg i Holandię Traktatu paryskiego w 1951 roku. Ustanawiał on Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS). Powstały wówczas cztery główne instytucje: „Wysoka Władza” – kolegialny organ wykonawczy, „Rada Ministrów EWWiS” – organ nadzorujący przestrzeganie prawa stanowionego w ramach EWWiS, „Zgromadzenie EWWiS” – składające się z 78 posłów oraz „Trybunał Sprawiedliwości’’ (aczkolwiek nie w takim kształcie jak współczesny). Prawdziwy okres rozkwitu prawa unijnego miał miejsce po podpisaniu przez głowy państw członkowskich Traktatu lizbońskiego w 2007 roku. To on ma decydujący wpływ na kształt dzisiejszej wspólnoty. Zadecydował on o zasadzie nadrzędności prawa unijnego w stosunku do krajowego. Niektórzy krytycy twierdzą, iż wymieniony traktat jest bliźniaczo podobny do odrzuconej wcześniej w referendach Eurokonstytucji.
Cechy prawa unijnego
Na świecie zawsze istniał problem o różnym stopniu sporności dotyczący skuteczności prawa międzynarodowego. Odnoszą się do tego dwie koncepcje: monistyczna oraz dualistyczna. Pierwsza zakłada, że prawo zewnętrzne i wewnętrzne nawzajem się przeplatają, przez co tworzą jeden system prawny. Następna natomiast – totalnie przeciwieństwo – mówi o rozdziale tych dwóch porządków prawnych. Model dualistyczny oczywiście umożliwia skuteczność prawa międzynarodowego, aczkolwiek wymagany jest pewien akt jego wprowadzenia w porządek krajowy, tzw. transformacja.
Jednak tradycyjnie rozumiany podział został przewrócony do góry nogami wraz z pojawieniem się tzw. prawa wspólnotowego. Charakteryzuje się ono ponadnarodowością – awangarda integracji europejskiej. Termin ten należy rozumieć w kategorii syntezy dwóch powyższych systemów, gdyż – mimo że normalnie zostałby zaliczony do prawa międzynarodowego – znaczny wpływ na jego kształt mają narody.
O autorze
Uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Żarach. Interesuje się polityką, historią oraz prawem. Finalista 63 edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.