Codziennie jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje – począwszy od szkolnych egzaminów, aż po ogrom obowiązków nałożonych w pracy. Tam nie tylko wymaga się od nas jak najszybszego zrealizowania zadań, ale i staranności ich wykonania. Tego typu oczekiwania mogą być stresujące i niekiedy prowadzące do problemów zdrowotnych takich jak ból głowy, problemy z zasypianiem, ataki paniki. Jest kilka metod, które mogą przeciwdziałać tym dolegliwościom, pomóc zmniejszyć stres i nieco zadbać o nasze zdrowie:
10 głębokich wdechów – wciągnij dużo powietrza nosem, przytrzymaj przez 5 sekund i powoli wypuszczaj ustami, powtórz tę czynność 10 razy. Dzięki głębokiemu oddychaniu zrelaksujesz swoje ciało i tym samym dasz sobie chwilę wytchnienia. Ta metoda ma również zastosowanie kiedy jesteśmy bardzo zdenerwowani lub oburzeni jakąś sytuacją.
Dbaj o nawodnienie – wypicie nawet jednej szklanki wody odświeża nasz umysł i pozwala dalej działać bez nerwów. Powinno się pić około 2 litrów wody dziennie, nie wliczając w to zielonych herbat i soków. Ponadto ogranicz picie kawy i energetyków – picie napojów z kofeiną podwyższa poziom stresu!
Aktywność fizyczna – jeśli masz możliwość pójdź na spacer lub nawet wyjdź pobiegać! Co jak co, ale wysiłek fizyczny wypompuje z nas nagromadzony stres, a po samym wykorzystaniu energii (aktywności) nie będziemy o niczym innym myśleć, jak tylko o spaniu!
A propos spania, drzemka – sen, nawet krótki, zregeneruje nasze siły oraz poprawi humor! Kto z nas nigdy nie był zadowolony z dobrego, długiego spanka? Spróbuj zdrzemnąć się nawet na 15 minut (już po tym czasie jesteśmy bardziej żywi, a stres opada).
Chwila odpoczynku – banał, ale jak trudno na nią znaleźć czas! Często nakładamy na siebie coraz to więcej obowiązków, a zapominamy jaki zbawienny wpływ ma na nas nawet chwila odpoczynku. Przecież to przerwy mają wpływ na nasze efektywne uczenie się i nie tylko!
Powyższe sposoby można wykorzystać każdego dnia, ale kiedy objawy takie jak zawroty głowy, bezsenność i paniczny strach nasilają się, zgłoś się do lekarza – takich dolegliwości nie można bagatelizować! Przewlekły stres może prowadzić do chorób, w tym psychicznych, a wtedy zwykłe nawodnienie i wdechy nie pomogą – potrzebna będzie konsultacja z terapeutą lub psychologiem. Zapobiegajmy, a nie leczmy!
O autorze
Sopranistka lubiąca odpocząć przy muzyce jazzowej. ,,Ekoświr" należący do Klimatycznego Kopernika. Studentka Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku ,,Dziennikarstwo i komunikacja społeczna".