Kiedy słyszymy „Egipt” zaraz na myśl przychodzą nam ogromne budowle, piramidy, jednak Egipt nie słynie tylko z piramid…
Hieroglify
Do największego osiągnięcia starożytnego Egiptu wlicza się wynalezienie pisma obrazkowego, czyli po prostu hieroglifów. Jest to najstarszy język na świecie, a książki pochodzą z XXXIV p.n.e.. Trwałość zapisów zawdzięcza się warunkom naturalnym kraju oraz trwałości materiałów, na których pisano.
Stomatologia
Jest to nauka, która swój początek miała w Egipcie, ludzie cierpiący na bóle zębów „zganiali” dolegliwość na „robaka w zębie”. W Niemczech znajduje się papirus, mówiący o tym, iż wiedza lekarska pochodzi od bogów.
Kalendarz
Gwiazdą odniesienia dla Egipcjan był Syriusz – w końcówce maja krył się on za horyzontem, a pojawiał się ponownie dopiero 5 sierpnia, uważana była za początek nowego roku, łącząca się również z wylewami Nilu. Żyjący ludzie nad Nilem podzielili rok na trzy pory: wylewu Nilu, siewu oraz żniw. Czas liczony był od wyjścia z Egiptu lub od założenia świątyni Salomona.
Zegar
Początkowo podział czasu wywodził się z sumeryjskiego, ale potem podzielony został na 12 godzin dziennych i 12 nocnych, co liczono od świtu. W XIII w. p.n.e. pojawił się zegar słoneczny. Był zbudowany z pionowej tarczy, a czas wskazywany był za pomocą kierunku cienia. Następnym zegarem był zegar wodny, pochodzący z XIV-XV w. p.n.e..
Medycyna
Osoby niepełnosprawne były uznawane za skaranych przez bogów, nie cieszyli się również uznaniem społecznym, byli okrutnie traktowani przez innych. Z czasem zajęto się osobami niepełnosprawnymi, ryciny przedstawiały ludzi chodzących o kulach czy z protezami kończyn. Również rozwinęła się medycyna naturalna, wierzono w lecznicze działanie olejków.
O autorze
Miłośniczka lat 80-tych i 90-tych. Zainteresowana historią, kulturą i kryminałami licealistka. Pozytywnie nastawiona do świata i kocha muzykę.