Fundacja Impuls wraz z Ambasadą Brytyjską w Warszawie w dniach 18–19 marca zorganizowała pierwsze w historii Targi Inicjatyw Młodzieżowych. Uczestnicy, dzięki wielu prelekcjom oraz spotkaniom, mieli możliwość zadbać o swój rozwój oraz dowiedzieć się, jak zacząć działać społecznie.
Przebieg wydarzenia
Na uczestników już od samego rana w obu dniach targów czekało mnóstwo atrakcji. Młodzi mieli możliwość poznać organizacje oraz osoby działające społecznie i zobaczyć, czy taka forma działalności jest dla nich. Przez dwa dni aktywiści, którym nie brak zapału do działania, inspirowali, dzielili się cennymi wskazówkami oraz przekazywali cenną wiedzę. Całe wydarzenie było przeprowadzone w formule online, dzięki czemu każdy mógł wziąć w nim udział za darmo. Dodatkowo, w czasie trwania targów młodzi mieli możliwość komunikacji z innymi uczestnikami oraz wystawcami, zadawania pytań, a także rekrutacji do organizacji, które ich szczególnie zainteresowały.
Na uczestników czekało ponad 100 internetowych stoisk młodzieżowych organizacji, a także wystąpienia młodych aktywistów. W programie nie zabrakło również miejsca na rozmowy z gośćmi między innymi o: komunikacji, prawach kobiet i pracowników czy edukacji. Na temat dobrostanu psychicznego wypowiedzieli się natomiast: Dominik Kuc, Paulina Filipowicz oraz Weronika Snoch. Targi Inicjatyw Młodzieżowych, pierwszego dnia, urozmaicili niezwykle przebojowi prowadzący (Aniela Bogusz i Paweł Adamczewski). Żartami oraz wzajemnym dogryzaniem sobie dodali wydarzeniu lekkiej i przyjemnej atmosfery. Niedziela zdecydowanie należała do Kingi Kordowskiej i Mateusza Trzaski, którzy poprowadzili drugi dzień eventu.
Komunikacja, czyli jak dobrze porozumieć się z innymi?
W ramach jednej z rozmów w serii ImpulsHow, wraz z Alicją Ciesielską, liderką zespołu redakcji impuls.press, porozmawiałyśmy z gośćmi – Maciejem Makselonem oraz Tomaszem Billem na tematy związane z komunikacją.
Maciej, jako mówca TEDx, nauczyciel akademicki oraz redaktor inicjująco-prowadzący wydawnictwa W.A.B, podzielił się z nami wiedzą na temat tego, jak komunikować się, by wzbudzać zaufanie. Podkreślił, że każdy z nas jest inny, dlatego nie ma jednej zasady, jak porozumiewać się z rówieśnikami. Ważna jest zwykła rozmowa i stopniowe budowanie relacji, a tym samym zaufania. Prelegent udzielił również odpowiedzi na pytanie, czy jesteśmy skazani na prosty przekaz w internecie. Chociaż może wydawać nam się, że większość treści tam zamieszczanych jest banalna, a wręcz ogłupiająca, to słownictwo jest niezwykle bogate, a komunikaty nie takie prostoliniowe. Gość zwrócił uwagę na fakt, że nasz świat, a zarazem język, cały czas się zmienia i ewoluuje. Nowe stwierdzenia czy wyrazy powstające w internecie są zwyczajnie próbą dostosowania się do postępu.
Tomasz Bill, jako copywriter przyszłości oraz orędownik storytellingu, podzielił się z uczestnikami przemyśleniami na temat nauki języków. Podkreślił, że nie ma jednego wzorca czy schematu przyswajania wiedzy, ponieważ każdy z nas jest inny i inaczej będzie zapamiętywał pewne informacje. Dodał również, że ważne jest czerpanie z nauki przyjemności oraz korzystanie ze wszystkich możliwości, jakie daje nam teraźniejsza technologia. Jako założyciel akademii językowej Alfa Lingua, która daje możliwość między innymi nauki języków obcych, proponuje swoim uczniom powiększanie wiedzy poprzez oglądanie seriali, filmów oraz słuchanie muzyki w danym języku.
Jak walczyć o prawa kobiet oraz prawa pracownicze?
Na temat praw kobiet oraz praw pracowniczych rozmawiałyśmy z trzema feministkami: Nadią Oleszczuk, Anią Maziarską oraz Alicją Wejdner. Alicja, koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu Kongres Kobiet, poruszyła temat luki płacowej oraz opowiedziała o pozycji kobiet w biznesie.
Ania, która między innymi działa na rzecz edukacji, wypowiedziała się na temat seksualizacji kobiet. Aktywistka zwróciła uwagę na fakt, że często możemy zauważyć reklamy, na przykład samochodów, które pokazują rozebrane, atrakcyjne kobiety. Młoda feministka podkreśliła, że płeć żeńska jest traktowana wówczas jako obiekt, który ma zapewnić przyjemność, dlatego ważne jest, aby społeczeństwo nie przyzwalało na takie zachowania.
Nadia wypowiedziała się natomiast na temat Socjalnego Kongresu Kobiet, na którym między innymi wypracowano postulaty dotyczące praw pracowniczych. Aktywistka zwróciła uwagę na trwający cały czas w społeczeństwie problem wykonywania zawodów mniej płatnych (takich jak sprzątaczka) przez płeć żeńską. Młoda feministka jest również zaangażowana w kampanię Union Help Refugees, dlatego podkreśliła jak ważna jest pomoc uchodźczyniom. Niepokój budzi fakt, że do Nadii niejednokrotnie dzwonią kobiety, które nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę.
Wszystkie aktywistki zgodziły się również, że należy działać przeciwko dyskryminacji kobiet. Najlepszym sposobem na wprowadzenie zmian jest dołączenie do związków zawodowych.
Podsumowanie
O tym, że pierwsze w historii Targi Inicjatyw Młodzieżowych okazały się sukcesem, świadczą nie tylko pozytywne głosy uczestników, ale również liczby. Danych nie można oszukać, a więc podsumujmy. Wydarzenie zgromadziło ponad tysiąc uczestników, dokładnie 106 stoisk, 601 sesji speed friendingu oraz 39 speakerów. Fundacja Impuls stanęła na najwyższym poziomie i spełniła wszystkie obietnice, stawiając tym samym innym tego typu inicjatywom młodzieżowym wysoką poprzeczkę.
Gazeta Kongresy i Fundacja Media Przyszłości są patronami medialnymi /ti:m/, Targów Inicjatyw Młodzieżowych.
Fot. nagłówka: Fundacja Impuls
O autorze
Studentka Dziennikarstwa Międzynarodowego na Uniwersytecie Łódzkim. Miłośniczka muzyki, koncertów i widowisk teatralnych, ale przede wszystkim pozytywna osoba, poszukująca swojej drogi w tym zwariowanym świecie.