Chyba nie ma nikogo, kto by nigdy nie usłyszał o Oscarach – w jakiś sposób wpisały się one w światową popkulturę i mimo że przyznawane są już po raz 95., to we wtorek 24 stycznia oczy wielu skierowały się w kierunku Hollywood, aby zobaczyć, kto będzie miał w tym roku szansę uzyskać najważniejszą filmową nagrodę podczas gali 12 marca b.r.
Wyróżnienie
Akademia Filmowa i Telewizyjna w Los Angeles wyróżnia wyjątkowe jednostki branży kinowej aż w 23 kategoriach. Nie sposób napisać tekstu, który ujmie szczegółowo te wszystkie nominacje, dlatego pozwolę sobie opisać jedynie siedem głównych kategorii.
Najlepszy film roku
Każdy twórca marzy, aby jego film pojawił się w tej kategorii, ponieważ z pewnością byłoby to perfekcyjnie uwieńczenie prac nad produkcją.
W tym roku nominowani zostali:
- „Na Zachodzie bez zmian” produkcji Netflixa. Jest to pierwsza nominacja Oscarowa dla jego twórców.
- „Avatar. Istota wody” wyprodukowana przez studio Walta Disneya. Jego twórcy byli już wcześniej nominowani dwa razy: po raz pierwszy za „Titanic” (1997) i po raz drugi za „Avatar” (2009)
- „Duchy Inisherin”, którego twórcy uzyskali już wcześniej jedną nominację.
- „Elvis” wyprodukowany przez wytwórnię Warner Bros.
- „Wszystko, wszędzie, naraz” – jest to pierwsza nominacja do Oscara dla jego twórców.
- „Fabelmanowie”, produkcji studia Uniwersal.
- „Tár”, którego nominacja jest pierwszą nominacją dla jego twórców.
- „Top Gun: Maverick” wyprodukowana przez wytwórnię Paramount.
- „W trójkącie” będący pierwszą nominacją dla jego twórców.
- „Women Talking” wyprodukowany przez studio Orion.
Reżyseria
W kategorii za najlepszą reżyserię filmową nominacjami zostało wyróżnionych następujących pięciu twórców:
- Martin McDonagh („Duchy Inisherin”). Ogólnie jest to jego siódma nominacja do Oscara, jednak dopiero pierwsza w tej kategorii. Wygrał on już Oscara w 2005 roku, jednak w innej kategorii.
- Daniel Kwan i Daniel Scheinert („Wszystko, wszędzie, naraz”). Jest to dla obu pierwsza nominacja w tej kategorii. Zostali oni w tym roku nominowani również w kategorii za najlepszy film oraz najlepszy scenariusz oryginalny.
- Steven Spielberg („Fabelmanowie”). Tej osoby nie trzeba chyba przedstawiać, można śmiało powiedzieć, że jest to „klasyk” kina, nominowany do Oscara już po raz dwudziesty pierwszy, a tej kategorii po raz dziewiąty. Wygrał już dwa Oscary za reżyserię.
- Todd Field („Tár”). Wliczając jego tegoroczne nominacje w dwóch innych kategoriach, to ma ich łącznie sześć, w tym jedną w kategorii reżyseria.
- Ruben Östlund („W trójkącie”). Jest to jego pierwsza nominacja w tej kategorii. Wspominany wyżej film uzyskał również nominację w kategorii za scenariusz oryginalny.
Pierwszoplanowa rola męska
W tym roku nominacje w tej kategorii są o tyle specyficzne, o ile wszyscy nominowani doświadczają tego po raz pierwszy.
- Austin Butler (rola Elvisa w filmie „Elvis”)
- Colin Farrell (rola Pádraic’a Súilleabháin’a w filmie „Duchy Inisherin”)
- Brendan Fraser (rola Charliego w filmie „Wieloryb”)
- Paul Mescal (rola Caluma w filmie „Aftersun”)
- Bill Nighy (rola Williamsa w filmie „Living”)
Pierwszoplanowa rola żeńska
W tej kategorii zostało nominowanych pięć wyjątkowych aktorek:
- Cate Blanchett (rola Lydii Tár w filmie „Tár”). Jest to ogólnie jej ósma nominacja do Oscara, w tym piąta w tej kategorii. Statuetkę wygrała dwukrotnie: w roku 2004 i 2013.
- Ana de Armas (rola Norma Jeane w filmie „Blondynka”). Jest to jej pierwsza nominacja Oscarowa
- Andrea Riseborough (rola Leslie w filmie „To Leslie”). Jest to jej pierwsza nominacja do Oscara.
- Michelle Williams (rola Mitzi Fabelman w filmie „Fabelmanowie”). Jest to jej piąta nominacja, a trzecia w tej kategorii.
- Michelle Yeoh (rola Evelyn Wang w filmie „Wszystko, wszędzie, naraz”). Jest to jej pierwsza nominacja do tej statuetki.
Scenariusz Adaptowany
W kategorii Scenariusz Adaptowany nominowano następujących scenarzystów:
- Edward Berger, Lesley Paterson & Ian Stokell (oparte na powieści Ericha Marii Remarque) za film „Na Zachodzie bez zmian”. Jest to pierwsza nominacja dla całej trójki scenarzystów.
- Rian Johnson (oparte na postaciach stworzonych przez Riana Johnsona) za film „Glass Onion: A Knives Out Mystery”. Jest to jego druga nominacja w tej kategorii. Był nominowany również za pierwszy film z serii „Na noże” (2019).
- Kazuo Ishiguro (oparte na filmie Ikiru napisanym przez Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto and Hideo Oguni) za film „Living”. Jest to jego pierwsza nominacja.
- Ehren Kruger and Eric Warren Singer and Christopher McQuarrie; Historia Petera Craig and Justina Marks (oparte na postaciach stworzonych przez Jima Casha & Jacka Eppsa, Jr.) za film „Top Gun: Maverick”
- Sarah Polley (oparty na książce Miriam Toews) za film „Women Talking”. Jest to jej druga nominacja w tej kategorii.
Scenariusz Oryginalny
Statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny mają szansę dostać następujące scenariusze:
- Martin McDonagh za film „Duchy Inisherin”. Włączając dwie inne tegoroczne nominacje, będzie to jej siódma nominacja I trzecia w tej kategorii.
- Daniel Kwan & Daniel Scheinert za film „Wszystko, wszędzie i naraz”. Jest to dla obu pierwsza nominacja. W tym roku zostali oni nominowani również za najlepszy film i reżyserię.
- Steven Spielberg & Tony Kushner za film „Fabelmanowie”. Włączając dwie inne tegoroczne nominacje, jest to jego dwudziesta druga nominacja i pierwsza w tej kategorii.
- Todd Field za film „Tár”. Włączając dwie inne nominacje w tym roku, jest to jego szósta nominacja i trzecia w tej kategorii.
- Ruben Östlund za film „W trójkącie”. Jest to jego pierwsza nominacja w tej kategorii. Nominowano go również w tym roku za reżyserię w tym filmie.
Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy
Niezwykła waga tej kategorii w tym roku polega przede wszystkim na tym, że nominowany został w niej polskim film. Następujące filmy zostały wytypowane przez Akademie:
- Niemcy za film „Na Zachodzie bez zmian” (reż. Edward Beger). Jest to dwunasta nominacja dla Niemiec, w tym trzy wygrane statuetki.
- Argentyna za film „Argentyna” (reż. Santiago Mitre). Jest to ósma nominacja dla Argentyny.
- Belgia za film „Blisko” (reż. Lukas Dhont). Jest to ósma nominacja dla Belgii.
- POLSKA za film „IO” (reż. Jerzy Skolimowski). Jest to trzynasta nominacja dla Polski, w tym jedna wygrana w 2014 za film „Ida”.
- Irlandia za film „Cicha dziewczyna” (reż. Colm Bairéad). Jest to pierwsza nominacja dla tego kraju.
Pozostałe nominacje
Matematyczny rachunek
Podsumowując nominacje, zdecydowanie najwięcej uzyskał ich film „Wszystko, wszędzie i naraz”, bo aż 11. Po 9 dostały filmy „Na Zachodzie bez zmian” oraz „Duchy Inisherin”. Następnie „Elvis” dostał 8 nominacji. Film „Fabelmanowie” uzyskał 7 nominacji. Po 6 dostały ich filmy „Tár” oraz „Top Gun: Maverick”. Produkcje Walta Disneya: „Czarna Pantera: Wokanda w moim sercu” oraz „Avatar: Istota wody” uzyskały pierwszy 5, a drugi 4 nominacji.
Cel: Gala
Jednak to wcale nie nominacje są najważniejsze. Celem każdego z tych filmów, twórców czy aktorów dążą nie do nominacji, ale do zdobycia tej najważniejszej statuetki. Dowiemy się tego już w nocy z 12 na 13 marca 2023, z pewnością jest to wydarzenie warte śledzenia, do czego bardzo serdecznie każdego zapraszam.
Fot. nagłówka: Al Seib / ©A.M.P.A.S.
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.