Tematem przewodnim tegorocznego XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu, zorganizowanego przez Instytut Studiów Wschodnich, było hasło „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Specyfika dyskusji miała zmusić uczestników do refleksji, a także wykazania się ideą solidaryzmu. Jak się okazuje, również młodzi aktywiści byli znaczącą częścią tego wydarzenia. Mogłoby wydawać się, że jest to zbędne, ale to właśnie tacy ludzie są fundamentem naszego przyszłego świata. Organizatorzy forum z nadzieją wzięli ich pod uwagę, organizując tegoroczną edycję wydarzenia, wzbogaconą o projekt „Młodzi@Forum”, który otwiera przed młodzieżą furtkę do świata polityki i biznesu.
Młodzi europejczycy na forum
Na światło dzienne wychodzą problemy, z którymi będziemy musieli zmagać się przez najbliższe kilka lat. Niestety młode pokolenie będzie obarczone niepotrzebnym ciężarem, a pokonanie tych trudności będzie niezwykle wymagające. Z tego powodu organizatorzy tegorocznego Forum podjęli decyzję o zaproszeniu młodych aktywistów z całej Polski. W toku dialogu wykształcił się solidaryzm i działanie na rzecz społeczeństwa, które jak twierdzi Rada Programowa, było jednym z potencjalnych rozwiązań.
Idea fundamentu
Pierwsze, co przychodzi na myśl ludziom zastanawiającym się nad postępem cywilizacyjnym, są wysokie wieżowce i zaawansowane technologie. Jednak budynek nie byłby w stanie funkcjonować bez gruntownego fundamentu, zapewniającego stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo mieszkańców. Jakikolwiek deficyt w najniższych szczeblach prędzej czy później spowoduje katastrofę. Właśnie z taką myślą inicjatorzy Forum Ekonomicznego stworzyli miejsce, w którym młodzi aktywiści będą czuli, że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Inwestując w nich, inwestujemy w potencjalne rozwiązania problemów, a więc również w naszą przyszłość. Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe, ponieważ jesteśmy w dobie kryzysu gospodarczego, konfliktu w Ukrainie i nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Czy my, młodzi ludzie, udźwigniemy ten ciężar i pożegnamy kryzys? To zależy tylko i wyłącznie od naszych decyzji, podejścia do problemu, ale również działania.
– „Młodzi@Forum” to projekt skierowany do aktywnych młodych liderów i liderek środowisk społeczno-biznesowych. Organizatorzy Forum Ekonomicznego umożliwiają na preferencyjnych warunkach udział przedstawicielkom i przedstawicielom, którzy chcą zmieniać otaczającą rzeczywistość poprzez budowanie konsensu i dialogu społecznego. Wspólnie z Partnerami wyłonili osoby z różnych środowisk, które podczas Forum brały aktywny udział w wydarzeniach. Celem projektu jest integracja różnych środowisk oraz zwiększenie reprezentacji młodych osób w dyskusjach podczas Forum Ekonomicznego, które kształtują dyskurs społeczny – mówi Grzegorz Szczepański, specjalista Instytutu Studiów Wschodnich, głównego organizatora Forum Ekonomicznego.
Nasza przyszłość
Na tegoroczną edycję Forum Ekonomicznego zostali zaproszeni również przedstawiciele Our Future Foundation. Istniejąca już trzy lata Fundacja pomaga młodym ludziom w aplikacji na najlepsze uczelnie świata. Założona przez Michała Maurycego Mazura organizacja skupia się na wspieraniu młodzieży w ścieżce edukacyjnej oraz zawodowej. Niezmiernie ważne jest, aby znajdować młode talenty, a następnie dać im możliwości i przestrzeń do rozwoju. Osoby tworzące tę organizację mają 18-25 lat. Te liczby pokazują, jak wielkie ambicje ma współczesna polska młodzież. Według magazynu Forbes, Our Future Foundation jest największą fundacją edukacyjną w Polsce.
– Cieszę się, że najważniejsze wydarzenie polityczno-ekonomiczne w naszym regionie otwiera się na nastoletnich liderów z całej Polski. Program Młodzi na Forum to ważny symbol wzrostu znaczenia młodzieży w życiu publicznym, który obserwujemy w ostatnich latach. Jako Our Future Foundation wspieramy tę misję już od 3 lat, ponieważ wierzymy, że to właśnie młodzi ludzie stawią czoła globalnym wyzwaniom społeczno-ekonomicznym. Stworzenie platformy będącej dla nich miejscem spotkań to w naszej ocenie doskonały pierwszy krok na tej drodze – mówi Michał Maurycy Mazur, prezes zarządu Our Future Foundation.
Również Michalina Popko, Dyrektorka Kreatywna Fundacji, będzie moderowała swój panel dyskusyjny. Warto również dodać, że Michalina ma dopiero 18 lat! Tak młody wiek nie jest wadą, a sporą zaletą, gdyż jasno pokazuje obraz ambicji polskiej młodzieży.
– Forum Ekonomiczne jest niewątpliwie wydarzeniem o niezwykłej renomie, które od lat przyciąga ekspertów w swoich dziedzinach. To właśnie dzięki wyjątkowo merytorycznym gościom Forum Ekonomiczne stało się Mekką ludzi ze świata biznesu, polityki czy organizacji pozarządowych. W tym roku organizatorzy postanowili poszerzyć grono odbiorców konferencji i do udziału w wydarzeniu zaprosili reprezentantów młodego pokolenia, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju naszego społeczeństwa, angażują się w politykę młodzieżową bądź robią zawrotną karierę w biznesie, pomimo młodego wieku. – mówi Michalina Popko, Dyrektorka Kreatywna Our Future Foundation.
Będziemy kminić rzeczy
Merytoryczną dyskusję między ekspertami, w języku młodzieżowym można nazwać „kminienie”. A to dlatego, że specjaliści wzięli pod lupę pewne zjawiska i problemy, a następnie dochodzili do konsensusu. W uproszczonym języku można powiedzieć, że kminili. Swój panel w ramach „Młodzi@Forum” poprowadzi również Aniela Bogusz, założycielka projektu „Kminie Rzeczy” i była Project Manager Wyciskarki Potencjału. Projekt opiera się na szerzeniu wiedzy dot. prowadzenia własnych projektów oraz etyki projektowej.
– „Młodzi@Forum” było najbardziej wyczekiwaną przeze mnie częścią Forum Ekonomicznego. Jestem otwarta na nowe zagadnienia z zakresu ekonomii, polityki i gospodarki. Gorąco zachęcam do uczestnictwa w tego typu wydarzeniach, bo to właśnie one najbardziej otwierają głowę i poszerzają horyzonty. Można również wynieść sporo dobrego z prowadzonych przez nas warsztatów z zakresu pracy w projektach. Forum było takim moim małym marzeniem, które się spełniło. Najbardziej cieszę z wartości, jaką wniesiemy wraz z Jaśminą – opowiada Aniela Bogusz, założycielka projektu „Kminie Rzeczy”.
– Spotkanie zapoznało uczestników z tematyką etyki projektowej. Młodzi ludzie chcą się angażować, być aktywnymi w swojej społeczności. Niestety, jak w każdej dziedzinie życia, także i w pracy społecznej zdarzają się nadużycia. Warsztaty odpowiedziały na pytania: jak uniknąć wypalenia i jak być liderem, który potrafi zadbać o członków grupy i o siebie – wyjaśnia Jaśmina Kasenko, była wykładowczyni na Uniwersytecie w Düsseldorfie, która obecnie skupia się na rozwoju systemu edukacji.
Jak widać, grono młodych uczestników tegorocznego Forum Ekonomicznego jest bardzo ambitne. Od najmłodszych lat uczestnicy wykazywali się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, a ich umysłom przyświecała wizja lepszego świata. Obecnie tworzą własne start-upy, fundacje, aplikują na najlepsze uczelnie świata i zdobywają doświadczenie zawodowe. Za kilkanaście lat to właśnie oni będą zasiadali w zarządach największych firm, zostaną specjalistami w swoich dziedzinach oraz zmienią świat. Instytut Studiów Wschodnich ma swój udział w kształtowaniu młodego pokolenia. Forum Ekonomiczne to jedno z wielu inspiracji do zmiany świata na lepsze.