W tym roku młodzieżowa akcja społeczna „Festiwal Kultura Nieponura” po raz piąty wpisuje się w kulturalny kalendarz mieszkańców Warszawy. Festiwal zaczynał jako projekt organizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii w Bednarskiej Szkole Realnej. Organizatorzy przyjęli sobie dwa bardzo ważne zagadnienia – promocję młodych artystów i korzystania z legalnych źródeł kultury. W 2019 roku, projekt wyszedł poza szkołę – główne wydarzenie odbyło się w Centrum Kreatywności Targowa, a mimo trwającej pandemii w 2020 organizatorzy zorganizowali koncert w Klubie Odessa oraz wystawy w kilku warszawskich kawiarniach.
W roku 2021 przeszli samych siebie – zorganizowali m.in. 12 wydarzeń w Centrum Praskim Koneser oraz pełnoprawny koncert dla młodych artystów, w którym udział wzięło około tysiąca osób. Wydali we współpracy z Gazetą Kongresy, patronem medialnym Festiwalu, specjalne wydanie Gazety, wystawy prac plastycznych nieponurych artystów odbyły się w 9 stołecznych kawiarniach, a ponadto wraz z Fundacją Legalna Kultura przygotowali webinar nt. praw do własności intelektualnej. Zespół szacuje, że edycja 2021 dotarła do ponad 50 000 osób. I to nie tylko z Warszawy – Festiwal z siedzibą w stolicy kierowany jest do artystów i widzów z całego kraju!
W tym roku 25 czerwca rozpoczęła się piąta edycja projektu – do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 140 artystów oraz zaplanowano 30 wydarzeń kulturalnych w Centrum Praskim Koneser – wernisaże prac plastycznych, występy muzyczne, koncerty plenerowe i liczne darmowe warsztaty, z podstaw rysunku organizowane we współpracy ze szkołą rysunku SealArt, warsztaty teatralne od Szkoły AKtorskiej Machulskich i plenerowy pokaz filmu „Piosenki o Miłości” zorganizowany przy wsparciu Fundacji Legalna Kultura.
Gazeta Kongresy i Fundacja Media Przyszłości są patronami medialnymi Festiwalu Kultura Nieponura.
O autorze
Redaktor Naczelny Gazety Kongresy i Prezes Fundacji Media Przyszłości