„Fabelmanowie” Stevena Spielberga, „Duchy Inisherin” z Colinem Farrellem w roli głównej i obsada „Białego Lotosu” z Jennifer Coolidge na czele – to najwięksi zwycięzcy pierwszego w tym roku festiwalu filmowego, a mianowicie „Złotych Globów”. O tym, kto był najlepszym aktorem lub reżyserem, a kto nakręcił najlepszy film – możesz przeczytać poniżej.
Najlepszy film dramatyczny
Najlepszy okazał się film wyreżyserowany przez Stevena Spielberga „Fabelmanowie”. Opowiada on o Sammym Fabelmanie, który dorasta w Arizonie po II wojnie światowej. Odkrywając trawiący rodzinę sekret, stara się jej członkom unaocznić prawdę za pomocą potęgi filmu. Film ten uzyskał również statuetkę w kategorii reżyseria dla Stevena Spielberga.
Najlepszy film musicalowy lub komediowy
Komedia „Duchy Inisherin” okazała się najlepsza w kategorii komedia lub musical. Przedstawia życie dwóch długoletnich znajomych, znajdujące się w impasie po tym, gdy jeden z nich nagle kończy ich przyjaźń. Ma to nieoczekiwanie skutki dla nich obydwu. Obraz ten zdobył również nagrodę za najlepszy scenariusz.
Najlepszy aktor oraz aktorka w dramacie
Cate Blanchett grająca w filmie „TÁR” za świetnie zagraną główną rolę pierwszej kobiety-dyrygentki największej niemieckiej orkiestry otrzymała statuetkę za najlepszą aktorkę w filmie dramatycznym. Natomiast najlepszy aktorem w dramacie był wcielający się w rolę Elvisa Presleya w filmie „Elvis”, Austin Butler.
Najlepsza aktorka i aktor w komedii lub musicalu
Colin Farell za wcielenie się w rolę jednego z przyjaciół we wcześniej wspomnianym już filmie „Duchy Inisherin” otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską w musicalu lub komedii. Natomiast najlepszą aktorką w wyżej wspomnianej kategorii była Michelle Yeoh, grająca w komedii „Wszystko wszędzie naraz”. Produkcja ta opowiada o borykającej się z trudami codzienności kobiecie w średnim wieku, wciągniętej w szaloną przygodę, w której sama może uratować świat, eksplorując inne wszechświaty.
Pierwszy sprawdzian w drodze po Oscara
Uważam, że Złote Globy dają świetną okazję do uzyskania popularności przed marcowymi Oscarami. Mimo wielu skandali związanych ze Złotymi Globami, mają one renomowaną pozycję w Stanach Zjednoczonych oraz branży filmowej. Uzyskanie tej nagrody daje duże prawdopodobieństwo do pojawienia się w ogłaszanych 24 stycznia nominacjach do Oscarów.
To jedynie namiastka…
Jeśli ktoś czuje nadal niedosyt kinowych wrażeń – nie ma powodów do zmartwień. W najbliższym czasie czekają nas kolejne wielkie światowe festiwale kinowe. Już niedługo poznamy laureatów brytyjskich nagród BAFTA, natomiast w marcu Amerykańska Akademia Filmowa przyzna tradycyjnie już nagrody oscarowe – będące największym osiągnięciem w branży kinowej.
Fot. nagłówka: HFPA Archives
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.