Często zastanawiamy się, czy nauka może być atrakcyjna dla młodych ludzi? Co można zrobić, żeby młodzież się nią zainteresowała, kiedy obok mają, ich zdaniem, dużo ciekawsze sprzęty elektroniczne pełne różnych gier… Myślę, że ciekawą odpowiedź na te pytania dają organizatorzy Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który w tym roku miał swoją 26. edycję. Co się działo? Gdzie? Czemu warto było wziąć udział w tym wydarzeniu?
26. edycja festiwalu
W dniach 15-20 maja 2023 w Poznaniu odbyła się 26. edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wydarzenie zorganizował poznański oddział Polskiej Akademii Nauk przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetem Przyrodniczym, Akademią Muzyczną im. Jana Ignacego Paderewskiego, Akademią Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz i Laboratorium Wyobraźni PPNT. W przedsięwzięciu, dzięki dofinansowaniu z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki, wzięło udział około 2000 osób, które zainteresowały się nauką. Festiwal rozpoczął się od uroczystej inauguracji w poznańskim oddziale Polskiej Akademii Nauk, a zakończył koncertem w Auli NOVA Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Idea Festiwalu
Ogromną wiarygodność w popularyzowaniu nauki rodzi przede wszystkim zainteresowanie nią samych naukowców – i to reprezentuje właśnie to wydarzenie.
„Poznański Festiwal Nauki i Sztuki powstał z pasji i potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także poczuciem misji popularyzacji nauki i sztuki. Festiwal przez lata był miejscem bezpośrednich spotkań naukowców, dydaktyków i praktyków z młodymi odbiorcami, którzy z pasji do nauki i sztuki czy choćby ciekawości, kierowali swoje kroki w stronę naukowej sceny przygotowanej w siedzibach współpracujących z nami placówek uniwersyteckich. Nauka jest sztuką, a sztuka nauką. Bez względu na wiek i doświadczenie w trakcie trwania festiwalowych dni każdy, kto zdecyduje się poświęcić swój czas na odkrywanie piękna dziedzin nauk i sztuki, będzie mógł nie tylko posłuchać, zobaczyć, ale przede wszystkim doświadczać obcowania z nauką i sztuką na najwyższym poziomie. To, co czyni to doświadczenie najbardziej wartościowym, to możliwość spotkania z drugim człowiekiem, który dzieli się swoją pasją i czasem, aby inni mogli zajrzeć do świata Nauki i Sztuki” – piszą organizatorzy wydarzenia.
Nauka jak i sztuka są dla każdego, dlatego też festiwal wyróżnia się pośród innych. Każdy, bez względu na wiek, może wziąć w nim udział, a tym samym zyskać cenne doświadczenie oraz wiedzę.
Dlaczego warto wziąć udział w festiwalu?
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to wyjątkowa okazja do tego, aby „zasmakować” nauki i sztuki w sposób niezwykle przystępny dla młodego człowieka. Podczas wydarzenia można posłuchać niezwykle ciekawych wykładów, które prezentowane są przez wykładowców, pasjonujących się omawianymi treściami. Dodatkowo, odpowiadanie na pytania uczestników sprawia im ogromną radość. W tym roku można było posłuchać m.in. o epidemiach w średniowiecznej Polsce albo wykrywaniu kłamstw podczas procesów sądowych. Możliwe jest także doświadczenie praktycznych zajęć. W tym roku ogromną popularnością cieszyły się zajęcia z szycia chirurgicznego na Uniwersytecie Medycznym. Można było także wziąć udział w warsztatach pisarskich albo tworzeniu łotewskich ornamentów. W takim wydaniu nauka i sztuka są konkurencyjne dla popularnego dzisiaj „kolorowego szkiełka”, jak komputer czy smartfon.
Kolejna edycja?
Za rok czeka nas kolejna, już 27. edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Organizatorzy już zapowiadają ciekawy czas. „Jesteśmy przekonani, że przyszła edycja Festiwalu również będzie bogata w wydarzenia, które zaowocują z korzyścią dla wiedzy, umiejętności i pasji każdego z uczestników Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki”. Jeśli brałeś lub brałaś udział w tegorocznej edycji, to już pewnie wiesz, że za rok nie może Ciebie zabraknąć! A jeśli nie było Cię w tym roku – nie możesz przegapić kolejnej odsłony wydarzenia. Przyjdź, a na pewno nie zmarnujesz czasu!
Fot. nagłówka: PFNiS
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.