Wielu z nas wchodzi w wiek, który wiąże się z koniecznością wysłania swojej pierwszej aplikacji do pracy. Często spotykamy się z niezrozumieniem zasad, których wymaga się od nas podczas pisania pism, takich jak CV lub list motywacyjny. Jednakże napisanie ich nie jest takie trudne, gdyż wymaga od nas jedynie poświęcenia chwili czasu i zrozumienia tematu. W poniższym tekście znajdziecie reguły, do których trzeba się zastosować podczas pisania pierwszej aplikacji.
CV
Znane nam wszystkim pod „kryptonimem” Curriculum Vitae. Wszyscy uczyliśmy się o nim w szkole, podczas lekcji języka polskiego lub podstaw przedsiębiorczości. Jednak często na tym kończy się nasza wiedza – nie martw się, nikt tego nie pamięta, nie było to wcześniej potrzebne.
Pisanie CV jest czasem niezręczne – nawet dla samego autora – jak i czytelnika. Tutaj nie ukryjesz braku kompetencji – jeśli nigdy nie interesowałeś pracą, na którą aplikujesz, teraz to wypłynie. CV jest trochę jak wizytówka, która musi być konkretna. Zatem pochwal się, jeśli przeszedłeś jakieś kursy lub potrafisz coś zrobić. Często kandydaci podupadają nie wtedy, kiedy trzeba określić swoje wady, ale – o dziwo – kiedy należy się czymś pochwalić. Możesz korzystać ze wzorów znalezionych na Internecie lub kreatorów, jeśli nie masz pomysłu jak to sformatować w Wordzie.
Jedyna uwaga, nigdy nie wysyłaj pobranego szablonu z twoimi danymi – jeśli stanowisko, na które aplikujesz, cieszy się dużym zainteresowaniem to – uwierz mi – dużo kandydatów zrobi, jak ty. Wzoruj się, ale nie zgapiaj 1 do 1. Tu się kończy filozofia CV. Jeśli brakuje ci, czym się pochwalić, spróbuj to nadrobić, przykładowo biorąc udział w internetowych kursach, to na pewno zrobi wrażenie.
List motywacyjny
List motywacyjny jest dużo bardziej trudny od CV. Tutaj nie tylko uzupełnisz informacje, które wcześniej podałeś w CV, ale również pokażesz swój poziom pisania. Profesor Uniwersytetu z Ottawy Jordan B. Peterson mawia „pisanie niczym nie różni się od tego, jak zachowuje się twój mózg. Jeśli nie potrafisz przelać na papier swoich myśli, to nie oczekuj, że będzie inaczej podczas rozmowy”. Nie oznacza to, że musisz pisać pięknie, ale skup się na logice.
Szkoła uczy nas, że zawsze będziemy odpowiadać na ogłoszenia zawarte na portalach, takich jak: „Pracuj.pl” lub podobnych. Jednakże w rzeczywistości często musimy pisać listy motywacyjne na stanowiska, które nie zostały formalnie ogłoszone wolnymi. Wtedy twoja wypowiedź musi składać z trzech części. I – zawierającej twoje motywacje oraz zainteresowania, dlaczego wybierasz akurat to stanowisko; II – w której wymienisz co najmniej dwa powody przemawiające za tym, abyś został zatrudniony; III – podsumowujący twój wywód (dodatkowo mógłbyś tutaj zawrzeć, jak wykorzystałbyś zebrane doświadczenie).
W innej sytuacji – gdy odpisujemy na ogłoszenie – pisz konkretnie, tak jak to jest pokazane w szkole lub Internecie. Warto „punktować” twoje zalety, a nie szczegółowo rozpisywać się nad każdym argumentem.
Stanowisko
Nie wolno zapominać, gdzie aplikujesz. Jeśli starasz się o pozycję sprzątacza w lokalnej restauracji, to twój szef nie będzie wymagał od ciebie listu motywacyjnego, a więcej informacji tam zawartych będziesz musiał przekazać na rozmowie w cztery oczy. Jednak, jeśli twoje stanowisko cieszy się dużą popularnością, to warto spełnić powyższe warunki lub uprzednio zapytać się osoby, która wcześniej tam pracowała. Powodzenia!
O autorze
Uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Żarach. Interesuje się polityką, historią oraz prawem. Finalista 63 edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.