In vitro, zaraz obok tematu aborcji, jest jednym z najważniejszych punktów politycznego dyskursu w zakresie szeroko pojętej rozrodczości. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego dla tysięcy ludzi na całym świecie od lat oznacza prawdopodobnie jedyną szansę na doczekanie się upragnionego potomstwa.
O tym, jak ważna jest w tym aspekcie pomoc państwa, mówiły panelistki: Ewa Kopacz, Małgorzata Rozenek-Majdan, Patrycja Sołtysik, podczas Campusu Polska Przyszłości 2022 w Olsztynie. Dyskusję prowadziła Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Kontekst historyczny in vitro
W czasie rządów PO-PSL władza aktywnie wspierała metodę zapłodnienia pozaustrojowego. Dzięki programowi „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” na świat dzięki in vitro przyszło ponad 22 tys. dzieci. Po zmianie władzy w 2015 roku nowy minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, zdecydował o zatrzymaniu państwowego wsparcia i unieważnieniu kolejnej edycji projektu. Wówczas niemal 18 tys. par zostało skazanych na kontynuowanie starania się o potomstwa z własnej kieszeni. W tym miejscu należy podkreślić, że tylko niektóre samorządy zdecydowały się na wsparcie i refundację in vitro z budżetu samorządu.
Powróćmy do tego co już było!
Panel zaczął się wzruszającą historią Patrycji Sołtysik – opisała wtedy przypadek siedmioletniego Stasia, który urodził się właśnie dzięki metodzie in vitro. Opowiedziała o trudach i problemach związanych zarówno z procedurą leczenia niepłodności, jak i medialną nagonką, niezrozumieniem rodzin. A przecież dla wielu ta metoda jest jedyną, jaka pozwoli im na doczekanie się tak bardzo upragnionego dziecka.
In vitro a pary homoseksualne
„Czy in vitro będzie dostępne dla par, które nie są w stanie mieć tych dzieci inaczej, niż przez adopcję?” – mówiła Zuzanna Karcz, która poprzedziła swoje pytanie poruszającym wstępem dotyczącym problemu, z jakim mierzą się osoby w związkach jednopłciowych. – Gdyby to zależało ode mnie, oczywiście, że tak – przekonywała Małgorzata Rozenek-Majdan. Jej słowa spotkały się z wielką aprobatą. – Państwu powinno zależeć na tym, aby jak najwięcej dzieci było szczęśliwych – uzupełniła Barbara Nowacka.
Projekt ustawy
Podczas dyskusji Ewa Kopacz oraz Barbara Nowacka wspólnie ogłosiły inicjatywę obywatelskiego projektu ustawy, który ma jeden, najważniejszy cel – przywrócenie refundacji in vitro dla wszystkich Polek i Polaków. – Chcemy uzbierać co najmniej pół miliona podpisów – zapowiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej.
O autorze
Redaktor Prowadzący Gazety. W projekt zaangażowany od grudnia 2021 roku. Pisze o polityce, edukacji oraz organizacjach pozarządowych. Laureat programu „Liderzy Innowacji”. W wolnym czasie smakosz kawy, amator książek i miłośnik nauk społecznych.