Dzisiaj zajmiemy się ważnym tematem, którego nie porusza się w polskiej szkole – oszczędzaniem. W tym artykule odpowiemy na pytania: jak robi się to w Japonii i dlaczego sposób rodem z kraju kwitnącej wiśni jest jednym z najlepszych na efektywne oszczędzanie?
KaKeBo – dosłownie oznacza „księgę rachunkową dla budżetu domowego”. Metoda ta została stworzona ponad 100 lat temu, a dokładniej w 1904 roku przez japońską dziennikarkę Hani Motoko. W telegraficznym skrócie polega ona na zapisywaniu swoich celów, wydatków oraz oszczędności.
Oszczędzanie po japońsku to również swego rodzaju filozofia, która pozwala nam na uporządkowanie niezwykle ważnej sfery życia, czyli finansów. W konsekwencji daje nam to poczucie kontroli, ładu i bezpieczeństwa oraz wpływa na poprawę samopoczucia.
Jak zacząć?
- Pierwszym etapem jest zapisywanie przez co najmniej miesiąc swoich wydatków oraz dochodów. Należy zastanowić się jakie mamy koszty stałe, jak na przykład Spotify, Netflix czy karnet na siłownię oraz co tak naprawdę jest nam potrzebne.
- Następnie wydatki dzielimy na kategorie:
- wydatki zmienne – ubrania, żywność, wyjścia „na miasto” oraz wydatki, których nie można przewidzieć, czyli drobne naprawy, prezenty itp.
- wydatki stałe – czyli abonament RTV, opłaty związane z mieszkaniem, paliwo, karta miejska, wyżej wymienione platformy streamingowe, podatki.
- wydatki które można ograniczyć albo całkowicie z nich zrezygnować – ta kategoria tak naprawdę zależy od wielu czynników. Mogą się znaleźć tu używki, możemy też zacząć oszczędzać wodę i prąd.
3. W tym podpunkcie wypisujemy nasz cały miesięczny dochód:
- wynagrodzenie z etatu, jeśli pracujemy,
- kieszonkowe
- dodatkowe pieniądze, np. Prezenty na urodziny, sprzedaż przedmiotów, z których nie korzystamy.
4. Na tym etapie, po obliczeniu wszystkiego z powyższych punktów (dochody i wydatki) szacujemy, ile możemy zaoszczędzić. Istnieje powiedzenie, które mówi „rich people save 50% of their income, wealthy save 75%” co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „bogaci ludzie oszczędzają 50% swoich dochodów, natomiast najbogatsi 75%”.
5. Określ cele oszczędzania. Może to być samochód, wakacje, studia, czy po prostu oszczędności na przyszłość.
6. Działaj zgodnie z wymienionymi zasadami przez dłuższy czas. Na koniec każdego miesiąca analizuj swoje cele, zastanów się, gdzie jeszcze możesz poszukać oszczędności, a gdzie możesz wydawać więcej.
Ponadto w większych księgarniach dostępny jest zeszyt z ruchomym kalendarzem pt. „Kakebo. Japońska metoda oszczędzania od podstaw”. Jako uzupełnienie wiedzy w tym temacie warto przejrzeć serwis YouTube. Znajdziesz tam mnóstwo osób, które opisują swoje doświadczenia z KaKeBo – I Practiced Kakeibo for Six Months: Here is what I learned.
Źródła:
https://www.sposobynazycie.pl/kakebo-o-co-chodzi-w-japonskiej-sztuce-oszczedzania-pieniedzy/
https://innpoland.pl/157465,jak-efektywnie-oszczedzac-pieniadze-poznaj-japonska-sztuke-kakiebo
O autorze
Uczeń liceum, radny Młodzieżowej Rady dzielnicy Białołęka, działacz społeczny i młodzieżowy. Uwielbia koszykówkę oraz piłkę nożną.