Nowy rok, czysta kartka, zupełnie inny rozdział. Jest on pretekstem do rozpoczęcia czegoś lub kontynuowania naszego starego zwyczaju. Czy po pięciu miesiącach możemy powiedzieć, że w jakimś stopniu trzymamy się swoich zamierzeń? Jak sprawić, żeby postanowienie noworoczne stało się codziennością?
Najczęstsze postanowienia Polaków
Postanowienia Polaków są zależne od etapu w ich życiu. Młodzi – chcą zdrowiej się odżywiać i mieć więcej wspólnego ze sportem. Osoby w średnim wieku – najczęściej stawiają na poprawę kondycji swojego budżetu domowego, aby był on zarządzany w rozsądniejszy sposób. Starsi ludzie – jeśli mówią o postanowieniach, chcą być najczęściej lepsi dla innych, rzadko myślą o sobie, stawiają na dobro drugiego człowieka. Każdą grupę łączy jedno – chęć zmiany.
Przekształcenie myślenia
Według wielu postanowienia to kara narzucona na siebie w związku z błędami w poprzednim roku. Podchodząc do nich negatywnie, można pogodzić się z ich klęską w pierwszym miesiącu. Pozytywne nastawienie to oczywiście nie wszystko, bo po pewnym czasie motywacja drastycznie spada. Wybierz jedną rzecz, na której chcesz się skupić. Twoim celem jest wytrwać w niej jak najdłużej. Czas wykonywania tej czynności nie musi być zawsze taki sam. Zmieniaj, urozmaicaj, nie daj się sobie nudzić. Jedno jest najważniejsze – rób to codziennie. W którymś momencie zobaczysz, jak łatwo i naturalnie przychodzi czynność, która wcześniej była problemem. Będzie ona już nieodłączną częścią twojej rutyny.
„Nie od razu Rzym zbudowano”
System nagród to twój najlepszy przyjaciel. Progres jaki osiągniesz to ogromna ilość pracy. Mózg musi wiedzieć, że się to opłaca. Po nowym zwyczaju postaraj się zrobić rzecz, która jest dla ciebie przyjemna. Czynność miła i ta, która wymaga więcej zaangażowania będą ze sobą współpracować i wzajemnie cię motywować. Co jeśli zapomnę, nie będę miał siły, ani chęci na swoje postanowienie? Nic, trzeba umieć sobie odpuszczać, bez najmniejszych wyrzutów sumienia. Presja, którą sobie narzucisz będzie demotywująca. Danego dnia nie dasz rady? Wróć do tej czynności następnego dnia, nie przez wzgląd na to, że wczoraj się nie udało i musisz to zrobić lepiej i ze zdwojoną siłą. Wykonaj swój nawyk jakby sytuacja z dnia poprzedniego nie miała miejsca.
Inspiruj się
Internet posiada mnóstwo inspiracji i motywacji, spróbuj to wykorzystać. Znajdź osobę, która robi to, co ty, dołącz do społeczności o podobnych zainteresowaniach. Szukaj zdjęć, które pomogą ci wyobrazić sobie twój cel. Możesz z nimi stworzyć tapetę, na którą będziesz patrzył i przypominał sobie, po co to robisz. Chęć zmiany czegoś nie pojawia się tylko raz do roku. Powinniśmy próbować wykorzystać swoje chęci, póki jesteśmy zmotywowani.
Nowy zwyczaj, nie tylko od nowego roku czy poniedziałku
Wpada ci do głowy pomysł zmiany – to pierwszy krok do sukcesu. Nie czekaj, zacznij w momencie, w którym ci się chce. Będą dni, w których twoja motywacja będzie wynosiła zero, ale jeśli wprowadzisz coś w swoją codzienność, stanie się to dla ciebie automatyczne. Nowy zwyczaj musi być praktykowany około miesiąca, aby został nawykiem. James Clear w książce „Atomowe Nawyki” wspomina o świetnym sposobie na wprowadzanie nowego zwyczaju. Na przykład codziennie rano piję kawę, a moim postanowieniem jest picie większej ilości wody. Przed wypiciem kawy wypiję więc szklankę wody. Przed starym zwyczajem wprowadzę inny. Będą one ze sobą połączone, przez co nowy będzie łatwiejszy do wprowadzenia.
Sprawdzenie
Małe wyzwanie: po pięciu miesiącach realizacji postanowień, przypomnij sobie, co chciałeś zmienić, wypisz to. Zrób sobie mały raport na temat tego, ile to robiłeś, jak często, jakie emocje ci przy tym towarzyszyły, czy były efekty. Dokładnie patrząc na to, co się udało, a co nie, będzie łatwiej zaplanować i zrealizować te rzeczy. Niech punktem wyjściowym będzie etap, na którym się zatrzymałeś. Z większym bagażem doświadczeń i poznaniem swoich słabych punktów, zwiększa się szansa na zrealizowanie planu, dojście do celu czy spełnienie marzenia.
Na koniec
Nowy rok to świetny czas do zmiany, ale może nie warto czekać. Kiedy postanowienia nie wyszły w pierwszym miesiącu, zacznij w drugim. Po poniedziałku jest wtorek, w którym również możesz zacząć od nowa. Próbuj do skutku – nikt nie urodził się w butach do biegania na nogach czy paletką do tenisa w ręce.
Fot. nagłówka Vale Zmeykov
O autorze
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Warszawie. Miłośniczka pilatesu, długich górskich wycieczek i podróży z plecakiem. Ulubione tematy to jak zdrowo i dobrze żyć.