Już tylko trzy miesiące dzielą maturzystów od zmierzenia się z egzaminem, który zadecyduje na jakie studia się dostaną. Zapewne spora część przyszłych absolwentów rozmyśla teraz gorączkowo, jaką drogą dalej podążyć, na jaką uczelnie aplikować i jaki kierunek studiów wybrać, co oczywiście nie jest łatwe. Co więc zrobić, jeśli naprawdę ktoś nie ma na siebie pomysłu, a koniecznie chce iść od razu na studia? Ostatnio coraz częściej słyszy się słowa: „pójdę na filologię, to chociaż nauczę się języka i nie zmarnuję czasu”. Czy jest to słuszne podejście? Czy w obecnych czasach warto w ogóle iść na studia językowe?
RODZAJE STUDIÓW JĘZYKOWYCH
Aby odpowiedzieć na wcześniej wspomniane pytania, warto sobie uświadomić, że nie istnieje tylko jeden typ studiów językowych. Przed rekrutacją powinno się spojrzeć na program umieszczony na stronach internetowych uczelni, bo różnice mogą być naprawdę znaczące. Do dwóch najpopularniejszych rodzajów studiów językowych należą filologia i lingwistyka stosowana. Czym się różnią?
Jak wskazuje SJP, filologia to „dział nauk humanistycznych obejmujący badanie języka i jego wytworów, w tym także literatury danego narodu lub kręgu kulturowego” i trzeba przyznać, że jest to definicja bardzo precyzyjna. Niestety ktoś, kto idąc filologię, utożsamia ją kursem językowym, z pewnością bardzo się rozczaruje. Ilość czasu, jaką należy poświęcić nauce literatury, historii czy kultury danego kraju jest ogromna, a to nie wszystko – pozostają jeszcze przedmioty typowo językoznawcze takie jak: gramatyka opisowa, kontrastywna, historyczna czy też wstęp do językoznawstwa. Wybierając filologię, trzeba być gotowym na to, że to nie tylko nauka języka, ale przede wszystkim o języku.
Lingwistyka stosowana różni się od filologii tym, że studiuje się na niej dwa języki, a główny nacisk kładzie się na kształcenie kompetencji językowych i tłumaczeniowych. Oczywiście program obejmuje również przedmioty językoznawcze i literaturoznawcze, ale zakres materiału jest z nich mniejszy niż na filologii. Warto sobie jednak uświadomić, że studiowanie lingwistyki stosowanej to de facto studiowanie dwóch kierunków, ponieważ wszystkie przedmioty występują w dwóch wariantach, odpowiednio z jednego i drugiego języka, co wiąże się z często przytłaczającą ilością godzin, jaką trzeba spędzić na uczelni. Powszechne jest to, że na pierwszym roku zajęcia ma się codziennie, a w niektóre dni potrafią one trwać od 8 do 20. Z pewnością są to studia, które wymagają sporej wytrwałości i umiejętności sprawnego zarządzania czasem, ponieważ oprócz długiego pobytu w murach uczelni, mnóstwo godzin spędza się także poza nią – na odrabianiu prac domowych, pisaniu esejów i przygotowywaniu się do licznych kolokwiów.
Jeśli jednak jesteś gotów podołać tym obowiązkom i czujesz, że to twoja droga, to jak najbardziej warto podjąć się studiów językowych. Pozostaje tylko pytanie… jakich konkretnie?
JĘZYKI, KTÓRYCH WARTO SIĘ UCZYĆ
Oferta kierunków językowych w naszym kraju jest naprawdę bogata. Kandydaci na studia mogą wybierać spośród najpopularniejszych europejskich języków takich jak: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski czy rosyjski, ale także zdecydować się na studiowanie języków orientalnych, między innymi: japońskiego, chińskiego czy arabskiego. Jaki język zatem wybrać, by nie mieć problemów ze znalezieniem pracy?
Jak widać, najbardziej pożądanymi językami na rynku są angielski i niemiecki. Wynik nie powinien dziwić, mając na uwadze to, że pierwszy jest językiem globalnym, nauczanym na całym świecie, a drugi jest używany w kraju będącym najważniejszym partnerem biznesowym Polski. Z tego też powodu są to języki, których najczęściej uczy się w szkole, co wiąże się również z tym, że konkurencja na rynku pracy jest większa niż w przypadku tych mniej znanych. A jak przekłada się to na kwestie finansowe? Spójrzmy, które języki są najbardziej „opłacalne”.
Jak widać, obecnie „w cenie” są przede wszystkim języki skandynawskie. Na wyższe zarobki mogą liczyć również osoby, które znają czeski, rosyjski, a także języki romańskie. W zestawieniu na wysokim miejscu znalazł się także niemiecki.
Oczywiście ilość ogłoszeń o pracę czy wysokość wynagrodzeń nie powinny być jedynym kryterium, którym powinno się kierować przy wyborze studiów, jednak zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę. Wskazane jest również zorientować się, jakie drzwi do kariery otwierają studia językowe – a nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się to wydawać.
CO PO STUDIACH JĘZYKOWYCH?
Większość osób, która idzie na studia językowe, wyobraża sobie siebie w przyszłości jako tłumacza lub nauczyciela. Bardzo często jednak okazuje się, że nie są to ścieżki kariery dla nich, przez co czują się przytłoczone i zniechęcone do dalszej nauki. Niepotrzebnie! Studia językowe otwierają drzwi do wielu ścieżek kariery. Oto kilka z nich:
- Technical writing – technical writer to osoba, która tłumaczy zagadnienia związane z szeroko pojętą technologią na język zrozumiały dla końcowego użytkownika. Pisanie to duża część jego pracy, ale oprócz tego jest on także odpowiedzialny za redakcję, ponieważ dba o to, by produkt (np. aplikacja) pozbawiony był błędów stylistycznych, składniowych czy logicznych.
- Obsługa klienta zagranicznego – absolwenci studiów językowych są chętnie zatrudniani na stanowiska, które wymagają kontaktu z klientem zagranicznym, czy to drogą mailową, czy telefoniczną. Co ciekawe, brak wykształcenia w dziedzinie, w której specjalizuje się firma, bardzo często nie stanowi żadnego kłopotu, ponieważ pracodawcy wiedzą, że nauka języka zajmuje często znacznie więcej czasu niż przeszkolenie w danej branży.
- Copywriting – marketing to podstawa każdej firmy. Dlatego też przedsiębiorstwa, otwierające się na zagraniczny rynek, poszukują osób, które znają biegle język obcy i mają lekkie pióro, aby tworzyły dla nich treści na strony internetowe, reklamy czy też zajmowały się social mediami.
- Praca w dziale HR – do Polski w poszukiwaniu pracy przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców, dlatego też pracodawcy poszukują do działów zarządzania zasobami ludzkimi osób, które znają biegle konkretny język obcy. Jest to niezbędny warunek przy sporządzaniu umów, przeprowadzaniu rekrutacji czy też po prostu dobrym zarządzaniu ludźmi, którzy nie mówią w ojczystym języku kraju, do którego przyjechali.
- Praca przy przetwarzaniu języka naturalnego – przetwarzanie języka naturalnego to dziedzina, która rozwija się w dynamicznym tempie. Firmy takie jak Samsung czy Amazon poszukują wykwalifikowanych lingwistów, aby zajmowali się przygotowywaniem zasobów językowych, wykonywaniem zadań związanych ze składnią i semantyką czy też wspieraniem zespołu technicznego w kwestiach językowych.
Jak widać, możliwości po studiach językowych jest sporo. Warto jednak przed ich podjęciem zastanowić się, czy aby na pewno chce się język studiować, czy po prostu go nauczyć, aby móc się nim komunikować. Jeśli stwierdziliście, że bardziej przemawia do Was druga opcja, to sądzę, że lepszym pomysłem byłby zdecydowanie kurs językowy. W przypadku gdy jednak ktoś czuje, że chce studiować dany język, to świetnie – studia językowe dają możliwość rozwoju kształcenia kompetencji komunikacyjnych na wysokim poziomie, a co więcej, pozwalają zanurzyć się w kulturze, historii czy strukturze języka danego kraju. Przede wszystkim są jednak świetnym miejscem do nauki tłumaczeń, zarówno pisemnych, ustnych jak i audiowizualnych. Są to na pewno kierunki, z których ciężko wyjść z poczuciem, że absolutnie nic one nie dały.
Źródło: https://lingroom.pl/blog/jaki-jezyk-obcy-obcy-zapewni-ci-wysokie-wynagrodzenie/
Fot. nagłówka: AdobeStock
O autorze
Studentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się nauką i nauczaniem języków obcych. Pasjonatka kultury krajów hiszpańskojęzycznych, literatury i piłki nożnej.