Co to Azowstal?
Azowstal to ukraińska huta żelaza i stali znajdująca się w mieście Mariupol na wschodzie Ukrainy. Nazwa wspomnianego zakładu pochodzi od połączenia słów wytwarzanego w nim materiału oraz Morza Azowskiego, nad którym położone jest ukraińskie miasto. Huta należy do grupy Metinvest, która z kolei kontrolowana jest przez miliardera Rinata Achmetowa znajdującego się wśród najbogatszych ukraińskich obywateli. Ponadto mariupolskie przedsiębiorstwo jest państwowym monopolistą w dziedzinie wytwarzania wyrobów walcowanych oraz znaczącym wytwórcą stali.
Bohaterska forteca
W ostatnich miesiącach o hucie nad Morzem Azowskim stało się głośno z powodu jej położenia w samym epicentrum wydarzeń będących częścią rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Azowstal pełnił funkcję ostatniej ukraińskiej twierdzy pozostałej w zrównanym z ziemią nadmorskim ukraińskim mieście.
Zakład stał się nie tylko przyczółkiem dla chwalebnych żołnierzy walczących o wolność i suwerenność Ukrainy. Przebywały w nim również tysiące ludzi, którzy szukali bezpieczeństwa oraz byli pełni nadziei, że wschodni agresor zakończy swoje działania wojenne. Pracujący w przedsiębiorstwie Ukraińcy już od 2014 roku szykowali je na spodziewany rosyjski atak. Pomogło to w kluczowym momencie rozlokować szukających schronienia ludzi w podziemnych bunkrach i korytarzach oraz dawało możliwość podejmowania działań ofensywnych.
Życie w Azowstalu nie było proste. Z relacji osób, którym udało się ewakuować, można się dowiedzieć, że największym problemem było ograniczone pożywienie, którego dostarczanie z zewnątrz utrudnione było przez ostrzeliwujących zakład Rosjan. Również kłopotem było przemieszczanie się do innych budynków w hucie, gdzie znajdowały się najpotrzebniejsze rzeczy umożliwiające przetrwanie. Trudności sprawiało utrzymywanie higieny z powodu długiego procesu schnięcia wypranych ubrań z uwagi na dużą wilgotność i niską temperaturę, a także samo podgrzewanie wody.
Przy pomocy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Czerwonego Krzyża z zakładu przeprowadzano udane akcje ewakuacyjne cywilów. Do 15 maja na terenie huty nie było już żadnej ludności stwarzającej czynny opór.
Zakończenie walk
Ostatni żołnierze Azowstalu poddali się Rosjanom 20 maja. Broniący huty ukraiński pułk „Azow” w porozumieniu z ukraińskim dowództwem wojskowym zaprzestał walk z powodu dużej liczby ofiar oraz chęci ratowania ciężko rannych żołnierzy. Pozostali przy życiu ukraińscy żołnierze zostali pojmani przez stronę rosyjską. Obecnie toczą się pertraktacje Ukrainy z Rosją dotyczące transportu ciał poległych bohaterów Azowstalu oraz wymiany jeńców. Wraz ze zdobyciem przez Rosjan huty zakończyły się działania wojenne w Mariupolu. Od tego momentu miasto znalazło się pod całkowitą kontrolą Rosjan.
Przywódca separatystów z Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin poinformował o planach wyburzenia całego hutniczego kompleksu Azowstalu.
Z historii obrony Azowstalu można wyciągnąć ogromną lekcję nauki patriotyzmu oraz walki o wolność. Bohaterskie ukraińskie siły pokazały, jak należy dumnie stawiać czoła agresorowi w ciężkich warunkach oraz jak być odpowiedzialnym za tysiące istnień. Mimo końcowej porażki, żołnierzom udało się ochronić ludność cywilną zgromadzoną w podziemiach zakładu. Napełnili oni dumą serca pozostałych rodaków walczących o swoją suwerenność przeciwko bestialskim działaniom zbrojnym Federacji Rosyjskiej.
Fot. nagłówka: Leon Klein/Anadolu Agency
O autorze
Student Uniwersytetu Śląskiego. Politolog z pracą licencjacką na temat relacji Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską. Obecnie zajmuje się pisaniem pracy magisterskiej na temat byłych państw Jugosławii i ich stosunków z UE. Ponadto wielki entuzjasta piłki nożnej, pasjonat zarówno polskiego podwórka, jak i lig TOP5 oraz rozgrywek międzynarodowych. Hobbystycznie maniak Fifa Ultimate Team, obserwator Sejmu RP, interesujący się językami obcymi, a także zgłębiający wiedzę na temat stosunków międzynarodowych wraz z ich historią.