Okres od 2 do 5 września można nazwać na wiele sposobów – dla wielu jest to czas rozpoczynający rok szkolny, kupowania podręczników, a także ponowne spotkanie ze znajomymi ze szkoły. Dla 40 aktywistów i aktywistek z całej Polski był to jednak moment bardzo intensywnej pracy nad własnymi kompetencjami, projektami, a przede wszystkim nowymi znajomościami!
O czym mowa?
Wydarzeniem tym był Bootcamp Obywatelski, organizowany przez Akademię Wiedzy Obywatelskiej, w którym udział mogli wziąć młodzi aktywiści społeczni różnych dziedzin z całego kraju!
Bootcamp został podzielony na 4 dni, podczas których działaczki i działacze brali udział w licznych panelach z osobami eksperckimi w danych dziedzinach na terenie Akademii Leona Koźmińskiego.
Planowo miało odbyć, aż 21 godzin i 35 minut prelekcji i warsztatów w ciągu 4 dni, jednak ten czas zostawał niekiedy przedłużany!
Czym jest AWO?
Akademia Wiedzy Obywatelskiej to fundacja, działająca na rzecz zaszczepienia wśród młodych osób zainteresowania państwowością, sferą publiczną, instytucjami międzynarodowymi i służbą cywilną tak, aby praca dla państwa, na rzecz państwa, czy na rzecz społeczności międzynarodowej (niezależna od politycznych poglądów), stała się jedną ze ścieżek rozwoju rzeczywiście rozważanych przez obecnych i przyszłych licealistów. W dalszej fazie rozwoju AWO chce pomóc też młodym ludziom przekuć to zaszczepione zainteresowanie w konkretne działania, poprzez pomoc przy planowaniu ścieżki kariery czy wsparcie przy aplikacjach na staże.
2 września – nowa przygoda
Pomimo wspólnego spędzania czasu od 17:00, organizatorzy BO zaprosili takie osoby prelegenckie, jak byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Aleksandrę Saczuk, Prezeskę Fundacji EFC. Panel poświęcony był możliwościom zmian, jakie młodzi posiadają w obecnym świecie oraz odpowiadaniu na pytania uczestników.
Oczywiście, był to dzień poświęcony głównie ukazaniu misji, jaką kieruje się AWO. Przekazane zostały informacje organizacyjne na sam początek, czyli plan Bootcampu Obywatelskiego oraz zasady obowiązujące w Europejskim Domu Spotkań Młodzieżowych, w którym uczestnicy spędzili trzy noce.
3 września – zostaniemy dziennikarzami?
Drugi dzień okazał się jednym z tych najbardziej intensywnych. Oprócz szoku związanego z dosyć wczesną pobudką, uczestnicy musieli zmierzyć się również z 8 godzinami paneli, w których zostały zawarte informacje dotyczące działalności dziennikarskiej, pozarządowej oraz społecznej.
Największym zainteresowaniem cieszył się panel o młodych w polityce, gdzie była możliwość rozmowy z prelegentami na tematy ważne, bez okrążenia ich oraz panel warsztatów z działalności społecznej, kiedy to młodzi mieli możliwość poznać osoby w podobnym do nich wieku oraz działania podejmowane przez nich. Mowa o organizacjach i wydarzeniach, które są ich dumą i mogą zostać uznane za pewne przykłady dla pozostałych działaczy społecznych.
Drugim najbardziej rozchwytywanym był panel dziennikarski, podczas którego można było poznać zawodowych dziennikarzy, a następnie, po nauce kunsztu dziennikarskiego, zadać konkretne pytania dla niecodziennego prelegenta, którym był Prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Dzięki rozmowom z osobami wyżej wspomnianych rodzajów działalności, wiele osób uczestniczących w Bootcampie poukładało sobie w głowach nowe informacje i wdrożyło poznane mądrości do swoich projektów!
4 września – oto i on, nasz projekt!
Chcecie stworzyć plan dla swojego projektu społecznego, zebrać wspaniałą drużynę, a także wykazać się kompetencjami miękkimi podczas ukazywania własnego projektu? W takim razie Bootcamp jest dla Was! Tylko jest pewien haczyk – na stworzenie planu, budżetu i prezentacji, macie około… 4 godziny.
Jest to czas przepełniony intensywną pracą z zespołem, którego skład poznaliście chwilę temu. Dla jednych jest to niepowtarzalna sytuacja do wykreowania pomysłu, który może okazać się świetnym projektem na przyszłe lata, a dla drugich w pewnym słowa znaczeniu udręką, głównie z powodu przymusu szybkiej organizacji i zintegrowania zespołu, co stosunkowo często do najlepszych zadań nie należy.
W trakcie I edycji BO powstały następujące plany projektów, które opisali ich uczestnicy i liderzy:
- The women’s way
„Projekt «The women’s way» odpowiada na problem społeczny, jakim jest wykluczenie komunikacyjne kobiet z powodu strachu przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Każda z nas w przestrzeni publicznej spotkała się z agresywnym zachowaniem lub catcallingiem kierowanym w jej stronę. Dlatego «The women’s way» to bezpieczne taksówki, stworzone specjalnie dla kobiet. Z wyselekcjonowanych, sprawdzonych kierowców tworzymy grupę, która chce pomóc kobietom czuć się bezpiecznie w drodze”.
- Trasa w przyszłość – Milena Gut
„Nasz projekt skupia się na wyrównywaniu szans młodzieży z mniejszych miejscowości i zapewnieniu im lepszego startu. Zakłada materiały edukacyjne, wsparcie w rozwoju, a także spotkania w szkołach – opowiemy na nich o możliwościach i szansach, jakie oferuje dzisiejszy świat”.
- Same mamy – Julia Zając
„Same mamy to projekt poruszający problemy jednej z najbardziej pomijanych grup społecznych, o której Polacy nie posiadają świadomości społecznej. Ma on na celu stworzenie miejsca przestrzeni dla edukacji i pracy samotnym matkom, które przeżyły najwcześniej tragedię życiowe, bądź wydarzenia losowe, wskutek których szansa na normalne życie została im odebrana. Obecnie trwają prace nad utworzeniem fundacji i rozpoczęciu działalności projektu”.
- Tłumatch – Laura Julia Kwoczała
„Projekt Tłumatch to inicjatywa, która ma na celu stworzenie aplikacji działającą jak połączenie Ubera i Tindera – łącząc osoby tłumaczące z osobami potrzebującymi tłumaczeń. Zdecydowaliśmy się poruszyć ten problem społeczny, ponieważ dostęp do tłumaczek i tłumaczy w budynkach administracji publicznej dla interesantów z innych państw jest mocno ograniczony. Chcemy to zmienić!”.
- ZaczepiaNIE – Ania Lipiec
„ZaczepiaNIE to projekt społeczny, mający poruszyć temat catcallingu – zaczepek różnego rodzaju o podłożu seksualnym. Mamy nadzieję, że projekt okaże się sukcesem i pomożemy zarówno ofiarom, sprawcom catcallingu, czy też biernym obserwatorom”.
- Senior START – Zosia Markiewicz
„Projekt «Senior start» miał na celu przede wszystkim integrację międzypokoleniową. Chcieliśmy poprzez jego realizację dotrzeć do starszych osób, które w obecnych czasach niezwykle często dotknięte są samotnością. Projekt zakładał m.in. organizację szkoleń, zabaw, spotkań oraz zajęć, które opierałyby się na koncepcie tzw. «reverse mentoring»”.
5 września – do zobaczenia, przyjaciele!
Ostatnie dni, godziny, minuty i nagle, sekundy! Zdaniem wielu uczestników, 4 dni pełne działania minęły w zastraszająco szybkim tempie. Ostatniego dnia atmosfera w Akademii Leona Koźmińskiego, pełna była świadomości, że właśnie w tej chwili wszyscy żegnają się z ludźmi, z którymi spędzali wolne chwile, rozmawiali przez wiele godzin, a także co najważniejsze, zbudowali pewną społeczność.
Przed końcem Bootcampu, uczestnicy mieli przyjemność uczestniczyć w prelekcji odnoszącej się do studiów zagranicznych oraz informacji z nimi związanych. O edukacji zagranicznej opowiedzieli nam absolwenci i studenci takich uczelni jak Oxford University, a także Akademia Leona Koźmińskiego.
Następnie, jak po każdym panelu, nastała chwila na zadawanie pytań, jednak duża część uczestników wykorzystało ją na ostatnie rozmowy ze swoimi nowymi kolegami i koleżankami. Duża część z nich podpisywała się na tyle certyfikatu potwierdzającego udział w Bootcampie Obywatelskim.
Czy było warto?
Najprościej mówiąc, tak. Jest to jedna z wielu inicjatyw, które wspierają młodych w rozwijaniu własnych kompetencji, a także w poznaniu nowych osób, z którymi uczestnicy planują utrzymywać kontakt.
W pewnym stopniu można jednak powiedzieć, że posiada on swój własny urok, patrząc chociażby na prelekcje z pasjonującymi prelegentami, które zostały przeprowadzone w zachęcający dla młodych sposób (czyli bezpośrednie podejście połączone z ukazaniem wspólnych celów), czy na możliwości, jakie uczestnicy mogą uzyskać dzięki danej prelekcji.
„Bootcamp Obywatelski okazał się niezwykłą szansą– na poznanie nowych, inspirujących działaczy, poznanie młodzieżowych inicjatyw oraz pracy nad projektami, które mogą małymi krokami naprawiać świat. Inicjatywa AWO dała mi nie tylko ogromną wiedzę i wartościowe relacje, ale także siłę i inspirację do dalszego działania!” – opisała Aleksandra Just, uczestniczka Bootcampu Obywatelskiego.
Ponadto, Bootcamp Obywatelski zakłada wspieranie rozwoju kontaktów między uczestnikami oraz jego utrzymywanie, poprzez stworzenie młodej społeczności aktywistycznej!
„Uważam, że takie inicjatywy jak bootcamp, są dobrą okazją dla młodych na nabranie kunsztu i ogłady przed szerszym partycypowaniem w przestrzeni publicznej. Program bootcampu był kompleksowy i dostosowany pod potrzeby uczestników, co zapewniło wysoki poziom aktywności przez całe wydarzenie” – podsumował Paweł Żelazny, uczestnik Bootcampu Obywatelskiego.
O autorze
Młody aktywista, absolwent Warszawskiej Akademii Młodych Liderów oraz lider projektów. Pasjonat prawa oraz działania społecznego. Jego celem jest szerzenie świadomości o społeczeństwie obywatelskim, a także możliwościach działania przez młodych. W wolnym czasie uwielbia czytać literaturę kryminalną i poznawać nowe osoby.