Co to Taekwondo?
Taekwondo to sztuka walki i samoobrony, która narodziła się w Korei. Mimo że początkowo stworzono ją do celów militarnych, stosunkowo szybko została zaadaptowana do użytku cywilnego. Od dwutysięcznego roku taekwondo jest pełnoprawnym sportem olimpijskim.
Historia Taekwondo na świecie
Historia tej sztuki walki liczy przeszło dwa tysiące lat, jednak oficjalną datą powstania Taekwondo jest 11 kwietnia 1955 roku. Już rok później założono Koreański Związek Taekwondo, a 22 marca 1966 utworzono Międzynarodową Federację Taekwondo (International Taekwondo Federation — ITF). W latach 1966—1969 w USA działało American Taekwondo Assocation – ATA, czyli amerykański odpowiednik ITF. 28 marca 1973 roku powstała Światowa Federacja Taekwondo (World Taekwondo Federation – WTF, która — podobnie jak ITF — funkcjonuje do dziś). ITF zorganizowało pierwsze międzynarodowe mistrzostwa w Taekwondo w 1974 roku, które odbyły się w Kanadzie. W czerwcu 1979 roku w Oslo została założona Europejska Federacja Taekwon-Do. 13 listopada 1993 roku utworzono Światową Federację Taekowndo (Taekowndo International – TI). 15 czerwca 2002 roku umiera ojciec-założyciel tej sztuki walki — Choi Hong Hi, lecz mimo to nie traci ona na popularności.
Historia taekwondo w Polsce
Pierwsza sekcja Taekwon-Do ITF w Polsce powstała w 1974 roku w Lublinie. Prowadził ją Anglik — Andrew Marshall. Następne sekcje powstały w Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, a także w Olsztynie. W 1978 roku po raz pierwszy gościł w Polsce twórca Taekwon-Do, generał Choi Hong Hi. W ciągu następnych kilku lat generał Choi odwiedził kilkakrotnie Polskę, przeprowadzając seminaria instruktorskie. W roku 1980 działacze Taekwon-Do ITF nawiązali współpracę z Radą Naczelną Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Rada ta stała się nie tylko opiekunem, lecz także sponsorem ruchu Taekwondo, udzielając pomocy w organizacji letnich i zimowych obozów, a nawet wyjazdu na mistrzostwa Europy do Londynu w 1980 roku. Dwanaście lat później został powołany do życia Polski Związek Taekwondo Sportowego z siedzibą w Lublinie. Obecnie w Polsce działają Polski Związek Taekwondo oraz Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego.
Co oznacza nazwa „taekwondo”?
Nazwa „taekwondo” składa się z trzech elementów:
- tae — oznaczającego stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą,
- kwon — oznaczającego pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią,
- do — oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia ciała i umysłu.
Co składa się na styl walki w taekwondo?
Taekwondo to styl bogaty technicznie. Obrona i atak mogą być swobodnie prowadzone zarówno z ziemi, jak i z powietrza, przy użyciu dłoni, pięści, łokci, kolan, a także stóp. Przeważają techniki nożne, których ilość i różnorodność nie ma odpowiedników w żadnym innym stylu walki. Formy-układy — czyli tul — są kompozycjami technik obrony i ataku z wyimaginowanymi, potencjalnymi przeciwnikami. Te formy są nierozerwalnie związane z taekwondo że względu na to, że wskazują specyficzny styl poruszania się. Walka, czyli matsogi, ma dwa oblicza – realne i sportowe.
Walka jest fizycznym zastosowaniem technik obrony oraz ataku. Poprzez walkę ćwiczący uczy się odczytywania intencji przeciwnika – zarówno tego realnego (np. na ulicy), jak i tego na sportowej macie.
Wpływ taekwondo na zdrowie
Trenowanie tej sztuki ma świetny wpływ na zdrowie. Poprawia ukrwienie mózgu, koncentrację, uwagę oraz procesy intelektualne, do tego wzmacnia mięśnie oddechowe i wspomaga lepsze wykorzystanie pojemności płuc. Dzięki treningom normalizuje się apetyt, a także poprawia stan skóry. Regularne trenowanie taekwondo zwiększa zarówno nasz zakres ruchów, jak i odporność na urazy, a ponadto polepsza działanie układu nerwowego.
Jak wygląda taekwondo w Polsce?
Taekwondo jest jedną z najpopularniejszych sztuk walki — na świecie trenują ją miliony osób! W Polsce działa wiele klubów, które pracują z młodymi mistrzami. Obecnym prezesem Polskiej Federacji Taekwondo jest Piotr Gąsior. Polska w taekwondo wyróżnia się nie tylko sukcesami, lecz także systemem działania. PFT posiada samofinansującą się kadrę, wiele szkoleń dla kadetów, sędziów oraz trenerów, a także innowacyjny system GO&FIGHT, funkcjonujący podczas zawodów. W lipcu miał miejsce jeden z turniejów z cyklu ,,Pucharu Polski 2021″ — odbywał się on na nowoczesnej Arenie Ostrów w Ostrowie Wielkopolskim
O autorze
Uczennica klasy biologiczno-chemicznej w II LO w Sieradzu. Libertarianka, działaczka w polityce młodzieżowej, członkini młodzieżówki Młodzi Mogą. Jej największą pasją jest Taekwon-do.