Rekrutacja do Akademii Liderów trwa do 7 kwietnia. Jest więc jeszcze chwila aby dobrze dopracować swoją aplikację. Do programu zapraszamy młode osoby w wieku 16-20 lat, które chcą działać społecznie, zmieniać świat i rozwijać swoje liderskie kompetencje. Poniżej zamieszczamy kilka rad jak dobrze przygotować się do rekrutacji do Akademii Liderów.
W programie weźmie udział 30 osób z całej Polski. Będzie to wybrana podczas rekrutacji grupa, w którą Fundacja Świętego Mikołaja zainwestuje i zaprosi do udziału w szkole letniej oraz zimowej, zaoferuje tutoring i stypendium. Fundacja szuka więc osób, które mają najciekawsze pomysły na autorskie projekty, nie boją się wyzwań oraz chcą własny wysiłek, czas i talent zaangażować w ważne sprawy. Fundacja Świętego Mikołaja swoją działalność opiera na wartościach chrześcijańskich i republikańskich, i to z nich wypływa potrzeba wspierania młodzieży w działaniu.
Co należy zrobić by wziąć udział w Akademii Liderów?
1. Przygotuj swój pomysł na autorski projekt
Projekt dotyczy jednego z wybranych obszarów:
- obszar historyczny:
– projekt dotyczący pielęgnowania pamięci i tożsamości lokalnej;
– projekt upamiętniający wybitnych Polaków lub wybitne postaci dla danej społeczności
lokalnej;
– projekt dotyczący obchodzonych ważnych rocznic w 2024 r. - obszar społeczny:
– projekt promujący postawy obywatelskie;
– projekt dotyczący więzi międzypokoleniowych;
– projekt samopomocowy;
– projekt promujący wolontariat;
– projekt charytatywny;
– projekt na rzecz środowiska naturalnego.
Do Akademii z pomysłem możesz zgłosić się sam, lub w parze – projekty prowadzone przez dwie osoby są tak samo mile widziane.
Rady dla osób szykujących projekty
– Najważniejszy zawsze jest cel projektu – czemu ma służyć i co może zmienić w Twoim otoczeniu. Czemu właśnie Ty chcesz podjąć się danego tematu i co Cię w nim pociąga.
– Działalność w świecie rzeczywistym – wierzymy w relacje, bezpośredni kontakt i moc robienia rzeczy wspólnie. Jeżeli chcesz aby twój projekt był wyłącznie kampanią w mediach społecznościowych, to Akademia Liderów nie jest programem dla Ciebie.
– Projekty w Akademii Liderów uczestnicy realizują samodzielnie – otrzymasz potrzebne wsparcie, wiedzę i umiejętności, ale po szkole letniej musisz być w stanie poprowadzić swój projekt samodzielnie. Nie otrzymasz także dotacji finansowej, ale dowiesz się jak można lokalnie prowadzić działania fundraisingowe.
– Do realizacji każdego projektu trzeba włączyć minimum 3 wolontariuszy, a przy projektach realizowanych przez parę projektową minimum 5 wolontariuszy. O pomysł, kogo chcesz włączyć do wspólnego działania pytamy już w formularzu zgłoszeniowym. Współpraca i budowanie zespołu wokół idei jest bardzo ważne! Świata nie można zmieniać w pojedynkę, dlatego umiejętność współdziałania jest kluczowa w Akademii Liderów.
Uwaga!
W 2024 roku, ze względu na dotację, na etapie rekrutacji Fundacja Świętego Mikołaja będzie premiować zgłaszane projekty w obszarze historycznym. Warto zastanowić się wówczas nad realizacją projektu historycznego, np. Dominika zrobiła wystawę o polskich naukowczyniach, Marta z Maćkiem sztukę teatralną o powstaniach śląskich, a Oliwka międzypokoleniowe spotkanie z lokalnymi historiami i konkursem plastycznym
2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy (dostępny do 7 kwietnia 2024, do godziny 24:00)
W formularzu organizatorzy pytają nie tylko o projekt, ale także o doświadczenia i osiągnięcia. Napisz szczerze i jak najwięcej o sobie. Pamiętaj, że Akademia Liderów to program, który ma dawać szansę i wspierać osoby, które chcą przynosić realną zmianę w swoim otoczeniu. Premiujemy osoby, które angażują się w harcerstwo, samorząd szkolny, duszpasterstwo, ochotnicze straże pożarne czy wolontariat.
3. Dołącz rekomendację
Do formularza trzeba dołączyć rekomendację od ważnej osoby dorosłej, która zna Twoje dotychczasowe społeczne zaangażowanie i może poprzeć Twoją kandydaturę do Akademii Liderów. Jeżeli działasz w harcerstwie pewnie jest to instruktor harcerski, jeżeli działasz w duszpasterstwie pewnie jest to ksiądz z parafii, a jeśli w szkolnym samorządzie – nauczyciel.
4. Weź udział w rozmowie rekrutacyjnej
Komisja rekrutacyjna z Fundacji Świętego Mikołaja po sprawdzeniu formularzy zgłoszeniowych zaprasza autorów najciekawszych pomysłów na projekty do udziału w rozmowie rekrutacyjnej online. Rozmowa prowadzona jest na platformie Zoom. W miłej atmosferze porozmawiasz o projekcie, motywacji do rozwoju liderskich kompetencji i chęci udziału w Akademii Liderów. Nie bój się rozmowy. Naprawdę będzie miło.
Do Akademii Liderów zaproszenie otrzyma 30 osób, z którymi w bliskich relacjach organizatorzy będą pracować nad lokalnymi młodzieżowymi projektami.
Uczestnicy otrzymają
– udział w 10-dniowej szkole letniej: W dniach od 1 do 10 lipca 2024 roku uczestnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w intensywnym programie szkoleniowym, podczas którego rozwiną swoje umiejętności przywódcze oraz zdobędą wiedzę z zakresu społecznego działania. Podczas szkoły letniej, która odbędzie się w Klasztorze Ojców Pallotynów na Karczówce, koło Kielc, dopracują swoje pomysły na autorskie projekty.
– Tutoring na czas realizacji autorskiego projektu: Po zakończeniu szkoły letniej, w okresie od sierpnia do listopada 2024 roku, uczestnicy będą mieli szansę skupić się na realizacji własnego autorskiego projektu przy wsparciu doświadczonych tutorów.
– Stypendium w wysokości 3000 zł: Fundacja Świętego Mikołaja przyznaje wszystkim uczestnikom Akademii roczne stypendium na rozwój pasji i talentów młodych liderów.
– 4-dniowa szkoła zimowa: Na zakończenie roku, w dniach 5-8 grudnia 2024 roku, uczestnicy spotkają się na 4-dniowej szkole zimowej w Warszawie, podczas której będą mieli możliwość podsumowania swoich działań, wymiany doświadczeń oraz inspirujących rozmów.
Wszelkie pytania należy zgłaszać na adres: akademia@mikolaj.org.pl
Gazeta Kongresy jest patronem medialnym Akademii Liderów.
Fot. nagłówka: Akademia Liderów
O autorze
Gazeta Kongresy to młodzieżowe media o ogólnopolskim zasięgu. Jesteśmy blisko spraw ważnych dla młodego pokolenia – naszych spraw.