Wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia 2024 roku (a ewentualna druga tura 21 kwietnia). Będziemy głosować na radnych gmin, powiatów, sejmików województw, dzielnic m.st. Warszawy, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Póki co warto zapoznać się z listami kandydatów i specyfiką nadciągającego głosowania.
Kto i gdzie może głosować?
Czynne prawo wyborcze mają wszyscy polscy obywatele i obywatelki, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat i na stałe mieszkają na obszarze danej gminy w Polsce. Tego dnia między godziną 7 a 21 należy się udać do odpowiedniego lokalu wyborczego. Jeżeli 7 kwietnia będziemy poza miejscem zameldowania, należy złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Jest to niestety bardziej skomplikowany proces niż w przypadku wyborów parlamentarnych. Wszystko przez lokalny charakter głosowania.
Jak głosować?
W lokalu dostaniemy 3 lub 4 karty wyborcze: jedną z listą kandydatów i kandydatek do rady gminy, drugą do rady powiatu (w miastach na prawach powiatu nie istnieje), trzecią z kandydatami do sejmiku województwa i czwartą z kandydatami na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W stolicy wybiera się z kolei radnych miasta, radnych dzielnic, kandydatów do sejmiku województwa oraz prezydenta Warszawy.
Na każdej karcie należy postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego kandydata lub kandydatki. Jednocześnie oddajemy wówczas głos na dany komitet. Ostatnio wylosowano numery ogólnopolskich list wyborczych:
- Prawo i Sprawiedliwość
- Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
- Trzecia Droga Polska 2050 Szymon Hołownia – Polskie Stronnictwo Ludowe
- Lewica
- Koalicja Obywatelska
- Stowarzyszenie ,,Bezpartyjni Samorządowcy”
Dodatkowo mogą się pojawić również lokalne komitety. A kto znalazł się na listach?
Na kogo głosować?
Konkretnych kandydatów można znaleźć na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Warto również poczytać o samorządowcach na forum, potencjalnie pokłócić się w komentarzach czy wesprzeć swoich faworytów uśmiechniętą buźką. W końcu kampania wyborcza rozgrywa się głównie w Internecie.
Duże miasta, duże zmiany?
Przechodząc do konkretów, ogromne emocje budzi głosowanie w Krakowie. Jacek Majchrowski zapowiedział, że po pięciu kadencjach na stanowisku nie będzie ponownie starał się o urząd prezydenta miasta. Po ponad 20 latach nastąpi zmiana władzy. Sondaże rozkładają się następująco:
Jak zwykle duże emocje wzbudza głosowanie w stolicy. Główny bój rozegra się pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, Tobiaszem Bocheńskim i Magdaleną Biejat. Ale wygląda na to, że w Warszawie wszystko pozostanie po staremu. Zresztą nie tylko tutaj. Większość głosowań we wszystkich regionach Polski zdaje się być z góry przesądzona.
Fot. nagłówka Unsplash
O autorze
studentka dziennikarstwa na UW. Uwielbia czytać literaturę piękną, oglądać thrillery psychologiczne i pisać wszelakie twórcze teksty: artykuły, opowiadania oraz wiersze.