Ósmego marca, po trzech latach remontu, krakowska galeria sztuki współczesnej Bunkier Sztuki, powraca. Budynek przeszedł gruntowny, pierwszy od ponad pół wieku remont obejmujący też jego renowację. Zmiany wprowadzone w jego strukturze mają na celu usprawnienie zaplecza technicznego. Niektórymi z wprowadzonych zmian są nowe systemy oświetleniowe, poprawa systemu zabezpieczającego przed kradzieżą i zniszczeniem oraz poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjno-wykończeniowych. Prace przy budynku, mieszczącym się na Placu Szczepańskim w Krakowie trwały od 2021 roku, a podczas ich trwania, galeria gościła w Pałacu Potockich. W tej czasowej lokalizacji zorganizowano 9 wystaw i ponad 100 wydarzeń kulturalnych takich jak wykłady, warsztaty artystyczne czy koncerty.
Historia galerii
Galeria sztuki współczesnej „Bunkier Sztuki”, działa już od 1950 roku, kiedy to utworzony został lokalny oddział Biura Wystaw Artystycznych. Otwarcie instytucji w nowej lokalizacji miało miejsce pierwszego września 1965 roku, w pawilonie wystawowym zaprojektowanym przez Krystynę Tołłoczko-Różyską. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech fasady budynku, do dziś są detale architektoniczne, wykonane przez Stefana Borzęckiego i Antoniego Hajduckiego, które zostały odlane z betonu na kształt drewnianych szalunków. Charakter „Bunkra” zmienił się diametralnie w 1994, kiedy to uzyskał on oficjalny status galerii miejskiej. Od tego czasu zyskał swój własny, indywidualny charakter oraz większą swobodę działania. Jednym z symboli tej zmiany miała była transformacja nazwy, bowiem w 1995 roku oficjalnie ogłoszono nową nazwę – „Bunkier Sztuki”. Galeria do tej pory zaliczana jest do najważniejszych instytucji w Polsce, które prezentują sztukę współczesną, między innymi kolekcję malarstwa, sztukę interaktywną i performance, czy sztukę związaną z użyciem najnowszych technologii. Bunkier współpracuje nie tylko z innymi galeriami sztuki współczesnej w Polsce, ale też za granicą.
„Daj mi wszystko”
Plany najnowszej wystawy nabrały szybszego tempa już jesienią 2023 roku, dzięki największej od 1989 roku donacji dzieł z rąk prywatnych do publicznych. Właśnie wtedy Teresa i Andrzej Starmach, oficjalnie przekazali zbiory ze swojej kolekcji muzeom Krakowa – Muzeum Fotografii oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wernisaż wystawy „Daj mi wszystko” przyciągnął niemal 1300 zwiedzających ciekawych nowego początku galerii. Sama wystawa prezentuje dzieła 26 artystów, między innymi Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego. Koordynatorką wystawy jest Renata Zawartka, która stworzyła ją we współpracy z muzeami obdarzonymi dotacją. Wystawa honoruje już niemal sześćdziesiąt lat działalności Bunkra Sztuki, jednocześnie inaugurując jego nowy początek. Nowemu otwarciu towarzyszyło odsłonięcie kamiennej kopii rzeźby autorstwa Jadwigi Maziarskiej, artystki związanej z Krakowem, której prace już w latach dziewięćdziesiątych wystawiane były w galerii. Wystawa będzie trwać do pierwszego września bieżącego roku.
Co dalej?
Nową dyrektorką galerii została Delfina Jałowik, historyczka sztuki, kustoszka oraz redaktorka wielu tekstów związanych z szeroko pojętym artyzmem. Rozpoczyna ona nowy rozdział na kartach galerii, który sama nazywa „bunkrem dla krakowian(ek)”. Jednocześnie podkreśla, że będzie się skupiać na edukacji kulturowej i rozwoju publiczności. Dyrektorce zależy na skoncentrowaniu się na potrzebach różnych grup odbiorców, a tym samym budowaniu z nimi stałej, trwałej relacji. Jedną ze zmian, którą zapowiada, ma być utworzenie w galerii specjalnej strefy dla rodziców z dziećmi. Rozwiązanie to ma sprawiać, że dzieci nie będą odłączane od instytucji kultury, dzięki takiej inicjatywie galeria stałaby się stałym miejscem spotkań, gdzie będzie można poczuć się jak w domu. Natomiast Jałowik ma już plany na kolejne wystawy, tym razem prac Marty Antoniak i Justyny Smoleń.
Fot. nagłówka: R. Sosin