Fest Festival odbywał się w Parku Śląskim w Chorzowie od 2019 roku, a w ciągu ostatnich lat zyskiwał uznanie coraz większej liczby osób. 4 sierpnia Internet obiegła jednak informacja o odwołaniu tegorocznej edycji wydarzenia, którą przewidziano w dniach 9-13 sierpnia. Co stoi za klęską festiwalu oraz czy uczestnicy otrzymają zwrot środków za bilety?
Początkowo nic nie wskazywało na jakiekolwiek problemy z organizacją festiwalu. Wolontariusze przybyli już do Parku Śląskiego, gdzie czuwali nad powstawaniem całego wydarzenia, rozpoczęto także budowę sceny. Pierwsze pogłoski o ewentualnych trudnościach pojawiły się ze strony pracowników, którzy zostali powiadomieni o wstrzymaniu prac. Serwisy biletowe takie jak Going czy eBilet również zaprzestały sprzedaży wejściówek na teren festiwalu. Dzisiaj organizatorzy oficjalnie potwierdzili wszystkie przypuszczenia, dodając na Facebooka oświadczenie. Możemy w nim przeczytać między innymi o przeciwnościach, z jakimi borykał się festiwal w ostatnich latach (pandemia, inflacja spowodowana wojną w Ukrainie) oraz o braku wsparcia finansowego ze strony jednostek publicznych.
„Każdy nowy projekt tego typu potrzebuje kilku lat, aby osiągnąć próg swojej rentowności. W naszym przypadku ostatnie edycje festiwalu były finansowane z bieżącej działalności, wpłat własnych właścicieli, pożyczek od firm zewnętrznych. Mimo czterech lat wysiłków projekt nie otrzymał odpowiedniego wsparcia ze strony jednostek publicznych, co znacznie utrudniło jego organizację. (…) 2023 rok boleśnie zweryfikował nasze plany – w połowie czerwca, 30% tendencja wzrostu sprzedaży biletów odwróciła się, osiągając niższą sprzedaż niż ta z ubiegłorocznej edycji FESTa”. – czytamy w oświadczeniu.
W sieci pojawiło się również nagranie, na którym widać demontaż sceny.
Co z biletami oraz zaliczkami wolontariuszy?
Wolontariusze pracujący przy powstawaniu tegorocznej edycji festiwalu musieli wpłacić zaliczkę równą cenie karnetu. Miała ona zostać zwrócona po wykonaniu ich pracy. Było to zabezpieczeniem organizatorów przed ewentualnym niewywiązaniem się z obowiązków. W obecnej sytuacji wolontariusze obawiają się, że środki nie zostaną im wypłacone. Podobna sytuacja dotyczy uczestników festiwalu, którzy chcą oddać bilety. Twórcy wydarzenia w oświadczeniu napisali o możliwości ubiegania się o zwrot pieniędzy. Zastrzegają jednak, że nie wiadomo, kiedy nastąpi ich wypłata:
„Wszyscy posiadający bilety mogą ubiegać się o zwrot środków, niestety w obecnej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia postępowania upadłościowego, co uniemożliwia na ten moment wypłatę jakichkolwiek należności przez spółkę. To dziś jedyna droga, która umożliwia nam rozliczenie się z organizacji festiwalu. Wszystkie osoby posiadające bilety, otrzymają wkrótce na skrzynki e-mailowe informacje z dalszymi komunikatami w sprawie zwrotów środków za bilety”.
Reakcja artystów – 2115 tworzy własny koncert
Na scenie Fest Festivalu miały wystąpić zarówno międzynarodowe gwiazdy, takie jak: The Chemical Brothers czy The Chainsmokers, jak również reprezentanci polskiej sceny muzycznej, między innymi: Vito Bambino, 2115, Bryska czy OKI. W związku z odwołaniem tegorocznej edycji, grupa 2115 postanowiła stworzyć własny koncert. W oświadczeniu na Facebooku jednego z członków – Bedoesa 2115 – możemy przeczytać:
„Yo. Dzisiaj dowiedziałem się o odwołaniu Fest Festivalu przez organizatorów, w związku z tym przepadł również wielki koncert 2115 na głównej scenie. (…) Planowałem naprawdę wielkie show i wiem, że na to czekaliście, więc nie mogliśmy zostawić Was na lodzie. Dzisiaj skontaktowaliśmy się z miastem – Bydgoszczą. Porozmawialiśmy. (…) otwieramy studio 12.08.2023, jesteśmy z Wami cały dzień, wstęp jest darmowy, czeka na Was na miejscu mnóstwo atrakcji na całym terenie obiektu, a wieczorem odbędzie się największy w historii mój koncert na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, na który wstęp również jest darmowy”
Z pewnością 2115 sprawiło fanom niemałą niespodziankę, która ma zrekompensować im odwołany koncert podczas Fest Festivalu.
Fot. nagłówka: ktphotography/Pixabay
O autorze
Studentka Dziennikarstwa Międzynarodowego na Uniwersytecie Łódzkim. Miłośniczka muzyki, koncertów i widowisk teatralnych, ale przede wszystkim pozytywna osoba, poszukująca swojej drogi w tym zwariowanym świecie.