Gdy w 2010 roku w Zatoce Meksykańskiej nastąpiła eksplozja platformy wiertniczej Deepwater Horizon, do oceanu wyciekło 4.9 miliona baryłek ropy. Ta największa w historii USA katastrofa ekologiczna przyczyniła się do śmierci tysięcy zwierząt morskich, zniszczenia środowiska na wiele lat, a także potężnych strat finansowych – szacuje się, że katastrofa kosztowała przemysł rybny 2,5 miliarda dolarów, a przemysł turystyczny na Florydzie ok. 3 miliardów dolarów. Tragedia jednak zainicjowała także serię pozytywnych zmian, tj. powstanie Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska czy liczne zmiany prawne nastawione na ochronę naturalnych zasobów i walkę z postępującymi zmianami klimatu. Co więcej, to właśnie w rocznicę tego wydarzenia po raz pierwszy odbył się Dzień Ziemi, który obecnie obchodzony jest w 180 państwach na świecie. W tym roku jego hasłem przewodnim były słowa: „zainwestuj w naszą planetę”. Przyjrzyjmy się zatem „inwestycjom” mieszkańców poszczególnych polskich miast.
SPOTKAJMY SIĘ NAD WISŁĄ
Zarząd Zieleni Warszawy, Dzielnica Wisła i Pawilon Edukacyjny „Kamień” zaprosili mieszkańców do wspólnego celebrowania Światowego Dnia Ziemi. Wszyscy chętni mieli możliwość dołączyć do jednego z 20 sztabów, które zajęły się sprzątaniem brzegów Wisły w wybranym przez siebie odcinku od Mostu Południowego aż po Młociny. Organizatorzy zapewnili uczestnikom worki i rękawice oraz wsparcie liderów, którzy czuwali nad przebiegiem akcji w terenie. Po sprzątaniu na wolontariuszy czekał poczęstunek, występ DJ-a, zasłużony odpoczynek, a także możliwość zawiązania nowych znajomości z wartościowymi osobami.
DZIEŃ ZIEMI W NORWIDZIE
Świętowanie Dnia Ziemi w Krakowie trwa aż tydzień, a zadbał o to Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, który od wielu lat skutecznie łączy troskę ekologiczną z nauczaniem kulturowym. Oto wydarzenia, które czekały i czekają na krakowian:
- Piątek, 21 kwietnia – akcja „Czysty Fort 48”, podczas której najmłodsi zadbają o tereny parkowe okalające fort.
- Sobota, 22 kwietnia – piknik rodzinny, warsztaty tworzenia komiksu, budowania domków dla owadów, tworzenia firanek z woreczków foliowych, a także animacje muzyczne oparte na motywach przyrodniczych, obserwacje nieba z Piotrem Skindzierem, sąsiedzka wymiana roślin i wiele innych atrakcji.
- Niedziela, 23 kwietnia – rodzinny spacer po sąsiedzkich Łąkach Nowohuckich.
- Czwartek, 27 kwietnia – wykład Elżbiety Urbańskiej-Kłapy – kierowniczki Pracowni Animacji Ekologicznej.
Jak widać, w Krakowie nie ma czasu na nudę.
ZIEMIA NA KRAWĘDZI
W tym roku 21 kwietnia w Lublinie na UMCS odbyła się debata ekspertów z udziałem młodzieży szkół ponadpodstawowych. W 2023 roku uwaga całego świata skupiła się na trzęsieniach ziemi w Turcji i Syrii, dlatego tematem przewodnim dyskusji był wpływ trzęsień ziemi na społeczeństwo i środowisko obszarów dotkniętych kataklizmem. Wydarzenie skierowane było przede wszystkim do siódmo- i ósmoklasistów, uczniów szkół ponadpodstawowych, a także studentów. Młodzież dowiedziała się, jak rozwiązywać bieżące problemy środowiskowe, poznała wpływ zmian klimatu na życie ludzi i gospodarkę, a także zrozumiała, jakie znaczenie dla środowiska mają inwestycje hydrologiczne. Co więcej, uczestnicy mieli szansę na wzięcie udziału w wykładach popularnonaukowych, warsztatach i konkursach.
Jak widać, pomysłów na świętowanie Dnia Ziemi było naprawdę wiele i nie ograniczały się one tylko do sprzątania. To, co budzi optymizm, to widoczna chęć edukowania ludzi na temat środowiska, klimatu i potencjalnych zagrożeń. Aby pomóc naszej planecie, musimy być świadomi, jak o nią dbać. Polski geograf Florian Plit powiedział: „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. Pamiętajmy o tym na co dzień.
Fot. nagłówka: iStock
O autorze
Studentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się nauką i nauczaniem języków obcych. Pasjonatka kultury krajów hiszpańskojęzycznych, literatury i piłki nożnej.