W ostatni weekend, tj. 18-20 lutego w Monachijskim Hotelu Bayerischer Hof odbyła się 58. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. W związku z nadal trwającą pandemią COVID-19 udział publiczności nadal był ograniczony, jednak zaproszeni goście brali w niej udział w formie stacjonarnej. Nieobecna w tym roku była jedynie delegacja z Rosji… O czym debatowano podczas tegorocznej konferencji?
Fot. MSC
„Nie ma alternatywy dla dyplomacji” – otwarcie konferencji
Konferencja została otwarta w piątek 18 lutego. Przemówienie inauguracyjne wygłosi Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ. W swoim słowie mówił przede wszystkim o konieczności dyplomatycznego rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego: „Tutaj nie alternatywy dla dyplomacji. Wszystkie kwestie, trudne do rozwiązania, muszą być rozwiązywane drogą dyplomacji. I jest to najwyższy czas, żeby wreszcie dokonać deeskalacji tego konfliktu”.
„Niemcy to nasz pierwszorzędny partner. We wszystkim.”
Głos następnie zabrał sekretarz stanu USA, Anthony Bliken, który bardzo chciał zaznaczyć o strategicznej roli Niemiec we współpracy USA z Europą. „Niemcy to nasz pierwszorzędny partner. We wszystkim.” Jego obecność na konferencji, wzorem poprzedniego roku, pokazywała istotne zaangażowanie USA w dyskusję na temat bezpieczeństwa.
„Nie jest za późno na zmianę kursu przez Rosję”
Następnego dnia konferencji, w sobotę 19 lutego, głos jako pierwszy zabrał Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg. Poświęcił swoje przemówienie napiętej sytuacji geopolitycznej: „Nie jest za późno dla Rosji na zmianę kursu, zrobić krok do tyłu, zakończyć przygotowanie do wojny i zacząć pracę nad pokojem”.
Fot. MSC
„Dyplomacja nie przegra z naszego powodu”
Swój głos zabrał również gospodarz, Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, Olaf Scholz. Swoje przemówienie poświęcił Ukrainie: „Dyplomacja nie przegra z naszego powodu. Tak bardzo potrzeba nam dyplomacji bez naiwności – To jest nasze pragnienie” – mówił.
Pozostali mówcy
Podczas konferencji głos zabrali również: Wiceprezydent USA Kamala Harris, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky, Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Głównym tematem konferencji była oś konfliktu między Ukrainą i Rosją. Większość prelegentów poruszała w tę kwestię i wyraziła wsparcie wobec narodu Ukraińskiego, który znalazł się w obliczu agresji ze strony Rosji.
Już teraz zapraszam do zwrócenia uwagi na przyszłoroczną Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, ponieważ dyskusja na temat naszego poczucia bezpieczeństwa i samej jego idei. Zaangażowane społeczeństwo to społeczeństwo, któremu zależy na wspólnym dobru narodu.
Fot. MSC
Fot. nagłówka: president.gov.ua
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.