Polskie kino jest często uznawane przez nas za słabe, infantylne i niewarte uwagi. Jednak, gdy przestaniemy patrzeć na nie przez pryzmat słabych komedii, możemy dostrzec jak wiele świetnych filmów zostało stworzonych w naszym kraju. W tym artykule pokażę wam 5 polskich filmów, które warto obejrzeć w wolnym czasie.
1. „Boże Ciało”
,,Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy to jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat. Otrzymał on wiele nagród, a także nominację do Oscara w kategorii ,,Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Głównym bohaterem filmu jest Daniel, 20-letni chłopak, który w czasie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i zaczyna marzyć o byciu księdzem. Niestety w teorii kończy się to tylko na mrzonkach, ponieważ jako skazany nie może być duchownym. W praktyce Danielowi udaje się częściowo zostać księdzem. Podczas podróży do stolarni, udaje się do pobliskiej wsi, gdzie proboszcz bierze go za swojego zastępcę. Chłopak łamie wszystkie schematy modlitwy i prowadzenia mszy, do tego stara się dociec prawdy o wypadku, który zburzył spokój mieszkańców wioski. Film ten świetnie pokazuje polską mentalność i kontrasty pomiędzy grupami społecznymi.
2. „Chce się żyć”
,,Chce się żyć” opowiada o Mateuszu Rosińskim, chłopcu chorującym na dziecięce porażenie mózgowe. Lekarze uznają chłopca za tzw. ,,roślinkę”. Mimo to jego rodzice wierzą, że jest on sprawny intelektualnie. Mateusz jest otaczany troską i miłością, ale los wcale go nie oszczędza. Jego ojciec zginął podczas próby odpalenia fajerwerków, a matka przez pogarszający się stan zdrowia oddaje go do specjalistycznej placówki. Bez bliskich chłopakowi jest bardzo ciężko. Jednak jego sytuacja się zmienia, gdy do ośrodka przychodzi wolontariuszka Magda, która nie traktuje go przedmiotowo. Mateusz przyciąga także uwagę lekarki, która pracuje nad niekonwencjonalnymi metodami leczenia i stopniowo nawiązuje z nim kontakt, odczytując jego emocje za pomocą mrugnięć. Tematyka filmu skłania odbiorcę do refleksji na temat osób niepełnosprawnych, a także ogólnego pojęcia życia.
3. „Cicha noc”
Fabuła ,,Cichej Nocy’’ rozpoczyna się, gdy dwudziestokilkuletni Adam, który mieszka i pracuje w Holandii, postanawia wrócić do domu rodzinnego na święta. Przyjeżdża do niego głównie po to, aby przekazać informację o tym, że będzie ojcem. Podczas tej wizyty okazuje się, że rodzina jest w rozpadzie. Ojciec jest alkoholikiem, jego brata traktuje się jak ciężar, a siostra ma męża-tyrana. Adam przez przypadek rozpoczyna serię nieporozumień, która kończy się katastrofą. W filmie tym można zauważyć przedstawienie polskiej mentalności w przysłowiowym ,,krzywym zwierciadle”.
4. „Jak najdalej stąd”
Film ten opowiada o Oli, zbuntowanej nastolatce, której marzeniem jest posiadanie prawa jazdy i auta. Niestety dziewczyna nie potrafi zdać egzaminu praktycznego ani nie stać jej na samochód. Do tego trudna sytuacja materialna i chory brat dają się jej we znaki. Niespodziewanie ginie ojciec Oli, który pracował w Irlandii. Przez jego śmierć jest ona zmuszona wyruszyć za granicę i ściągnąć ciało taty do Polski. Podczas tego wyjazdu powstaje wiele problemów, jednak nastolatka daje sobie z nimi radę. Na światło dzienne wypływają także sekrety ojca, które dodatkowo dołują dziewczynę. Mimo to nie poddaje się i daje radę wszystkim wyzwaniom. Większość sytuacji pokazuje realia życia niektórych osób, których rodzic lub rodzice pracują za granicą.
5. „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”
Jest to zdecydowanie luźniejsza propozycja od pozostałych. Akcja filmu rozpoczyna się w latach 70., gdy główny bohater odkrywa, że adrenalina to coś, co go niemiłosiernie kręci. Do tego pragnie mieć łatwe pieniądze. Wraz z kumplami znajdują sposób na zarobek, a mianowicie gangsterkę. W kilka miesięcy stają się panami życia, a w pewnym momencie rządzą całym krajem. Film ten w luźny sposób pokazuje realia PRL-u, czyli nieudolność policji w ściganiu przestępczości zorganizowanej, a także marzenie ludzi z lat 80. o pieniądzach, luksusowych towarach z Ameryki itp.
O autorze
Uczennica klasy biologiczno-chemicznej w II LO w Sieradzu. Libertarianka, działaczka w polityce młodzieżowej, członkini młodzieżówki Młodzi Mogą. Jej największą pasją jest Taekwon-do.