Fot. Our Future Foundation
W sobotę, 11 grudnia 2021, miało miejsce niesamowite wydarzenie – Warsztaty Masterclass. To już druga edycja tej imprezy, organizowanej przez Our Future Foundation, którą patronatem objęła m.in. Gazeta Kongresy.
O godzinie 9.00 rozpoczęła się rejestracja uczestników, prelegentów oraz przedstawicieli mediów. Wszyscy otrzymali imienne identyfikatory, przepustki i opaski, świadczące o roli pełnionej podczas warsztatów. Wydarzenie rozpoczął Michał Mazur, fundator i prezes Our Future Foundation, który powitał uczestników oraz zapoznał ich z agendą. Gdy szum ucichł, można było przejść do części merytorycznej.
Fot.Our Future Foundation
STYLE MYŚLENIA FRIS, CZYLI WSZYSTKO O KOMUNIKACJI
Pierwszą prelekcję poprowadził Nikolay Kirov, dyrektor ds. strategii i rozwoju Kozminski Executive Business School oraz członek zarządu Kirov Strategic Negotiators. Tematem wykładu były style myślenia FRIS, a więc perspektywy i komunikacja międzyludzka.
Jako pierwszy omówiony został model faktów, czyli logicznego myślenia i dążenia do celu. Osoby posługujące się nim podejmują decyzje szybko i zdecydowanie, jednak często pomijają konteksty i uczucia innych. Oczekują prostych, precyzyjnych zadań i unikają niejednoznaczności, co czyni je konkretnymi oraz konsekwentnymi. Innym modelem są relacje, czyli przywiązywanie wagi do uczuć i wrażeń innych osób. Ten typ kieruje się intuicją, często pyta innych o zdanie, a także dba o atmosferę w pracy. Do każdego podchodzi indywidualnie, jednak zwykle gubi przy tym informacje i fakty, na których ma się opierać. Model myślenia ideowego charakteryzuje wizjonerów, często marzycieli. Biorą na siebie wiele obowiązków, nie boją się wyzwań oraz pragną próbować nowych rzeczy, jednak rzadko doprowadzają zadania do końca. Zapominają o terminach i faktach, zaś doskonale pamiętają rzeczy, które ich inspirują. Ostatnim modelem jest myślenie strukturalne, czyli analizowanie wszystkiego i zbieranie danych. Takie osoby są poukładane – nie potrafią pracować w chaosie, starają się realizować wszystko do samego końca.
„Każdy z nas posiada wszystkie 4 style, jesteśmy pewną mieszanką” – do takiego wniosku doszedł sam prowadzący. Wykład wzbudził ogromne zainteresowanie, a uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali dalszej części programu.
PEAK PERFORMANCE – JAK OSIĄGNĄĆ MAKSYMALNĄ PRODUKTYWNOŚĆ
Drugi wykład prowadzili eksperci z firmy konsultingowej Kearney. Warsztaty miały na celu podkreślenie znaczenia dbania o siebie w zwiększaniu swojej efektywności. Omówione zostały kwestie odpoczynku, planowania czasu, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, a nawet postawy ciała czy nastawienia. Uczestnicy wspólnie stworzyli mapę myśli i aktywnie dyskutowali na temat produktywności. Prowadzący opowiedzieli również o aktywnym odpoczynku, a na koniec odpowiedzieli na liczne pytania uczestników.
Fot. Our Future Foundation
ETYKA DZIENNIKARSKA – JAK OCALIĆ FUNDAMENTY ZAWODU?
Po krótkiej przerwie rozpoczęły się warsztaty dotyczące etyki dziennikarskiej, które poprowadził Paweł Zielewski, redaktor naczelny magazynu Forbes. Po raz pierwszy tego dnia spotkanie miało charakter rozmowy prelegenta z uczestnikami, pojawiały się wspólne wnioski i konkluzje. Poruszony został temat problemów, z jakimi mierzą się dziennikarze w obecnych czasach oraz podstawowe zasady etyki tego zawodu.
„Podejście do tematu i traktowanie newsów jako elementów jako tych małych klocków, puzzli to jest naprawdę sytuacja komfortowa, ponieważ żadna inna redakcja w tym kraju nie ma możliwości, ani czasu, ani zasobów, żeby podchodzić do całokształtu w sposób, moje ulubione słowo, nieoczywisty. Oczywiste wnioski nas nie interesują. […] Chcemy, żeby to było nieoczywiste – i jest” – tak mówił redaktor naczelny o podejściu pracowników Forbesa. Jego zdaniem, skuteczną metodą dbania o wizerunek magazynu jest anonimowość i bezstronność dziennikarzy, również w mediach społecznościowych, a etyka dziennikarska jest niezbędna, aby możliwy był obiektywizm i dostęp do rzetelnych informacji w mediach.
Fot. Our Future Foundation
KIM JEST KREATYWNY PRZEDSIĘBIORCA?
Ostatnie wystąpienie należało do Michała Sapoty, prezesa zarządu HRE Investments, będącego opiekunem Our Future Foundation. Stwierdził, że każdy ma predyspozycje do zostania przedsiębiorcą i podkreślił znaczenie posiadania wiedzy, o której mówił tak:
„Wiedza to jest jakiś tam zbiór informacji, danych ale takich, które potrafimy wykorzystać w praktyce. Samo posiadanie informacji, samo posiadanie danych, nawet olbrzymich, to cały czas nie jest wiedza. Wiedza pojawia się dopiero wtedy, kiedy potrafimy te informacje i te dane przełożyć na praktyczne działania.”
Przybliżył również charakter działalności HRE Investments, czyli inwestycje w nieruchomości w imieniu swoim oraz podmiotów prywatnych. Jeden z uczestników zadał pytanie o sens inwestycji w obecnych czasach, które wywołało obszerną dyskusję. Prowadzący opowiedział o działaniu i cykliczności rynku nieruchomości oraz o inwestycjach jako ryzyku.
Fot. Our Future Foundation
Po zakończeniu ostatniej prelekcji przyszedł czas na przedstawienie czym tak naprawdę zajmuje się Our Future Foundation. Prezentację przygotowali ambasador krajowy fundacji Jakub Rydz oraz Kamil Tomkowicz, stypendysta. Misją OFF jest wspieranie uczniów szkół średnich i studentów z mniejszych miejscowości, poszerzanie świadomości o możliwościach oraz pomoc w uzyskaniu stypendiów naukowych. Zapoznano uczestników ze strukturami oraz harmonogramem rekrutacji. Zaraz po prezentacji Michał Mazur podsumował i oficjalnie zakończył oficjalną część II edycji Warsztatów Masterclass. W wydarzeniu uczestniczyło stacjonarnie ponad 80 młodych licealistów i studentów z całej Polski, a ponad 700 uczniów brało także aktywny udział online.
O godzinie 19:00 rozpoczął się bankiet, czyli nieoficjalna część wydarzenia. Uczestnicy spędzili czas na rozmowach i networkingu, a fundacja zapewniła wszystkim poczęstunek. Warsztaty Masterclass były kolejną okazją do spotkania nie tylko ciekawych, rozpoznawalnych osób, ale też innych działaczy społecznych. Czekamy na przyszłoroczną edycję!
O autorze
Studentka WPiA UW, zakochana w kawie i starej muzyce